Нови 119 случаи со Ковид-19, починаа пет пациенти, 297 оздравеле

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 2.065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на Ковид-19 во:
– Скопје 53
– Куманово 9
– Штип 4
– Прилеп 13
– Тетово 4
– Струга 2
– Велес 1
– Битола 1
– Охрид 1
– Гостивар 6
– Крива Паланка 1
– Радовиш 1
– Кочани 3
– Пехчево 2
– Берово 5
– Делчево 6
– Свети Николе 3
– Кичево 3
– Неготино 1
Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје (49г и 50г), пациентка од Тетово (46г), пациент од Куманово (63г) и еден пациент од Прилеп (82г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 297 оздравени пациенти од:
– Скопје 56
– Куманово 9
– Штип 37
– Прилеп 3
– Тетово 4
– Струга 85
– Велес 13
– Битола 6
– Охрид 34
– Гостивар 20
– Струмица 3
– Крива Паланка 2
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 4
– Виница 1
– Кратово 1
– Кичево 15
Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.914, бројката на оздравени пациенти е 10.507, на починати е 578, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.829.

Во последните 24 часа се направени 2065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 53-…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Среда, 26 август 2020

Денеска се евидентираат четири контролни теста од вчерашните тестирања, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.783, активни 884

• Куманово 1.410, активни 361

• Дебар 242, активни 77

• Штип 1.115, активни 228

• Прилеп 427, активни 87

• Тетово 1.201, активни 180

• Струга 550, активни 60

• Велес 265, активни 26

• Битола 198, активни 48

• Охрид 326, активни 26

• Кавадарци 170, активни 90

• Гостивар 758, активни 286

• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 58, активни 20

• Крива Паланка 38, активни 10

• Радовиш 41, активни 12

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 137, активни 33

• Пробиштип 78, активни 20

• Демир Хисар 60, активни 25

• Македонски Брод 69, активни 32

• Пехчево 14, активни 8

• Берово 47, активни 38

• Валандово 7,

• Виница 64, активни 41

• Делчево 44, активни 39 (10 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 1

• Свети Николе 281, активни 71

• Кичево 266, активни 86

• Ресен 146, активни 1

• Неготино 45, активни 15 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2065 теста се преку: ИЈЗ-647, ЦЈЗ Скопје-16, Авицена-296,  Биотек-305, МАНУ -94, Клиника „Жан Митрев“-246, Систина со PCR метода -248, лабораторија Лаор –55, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-114, Инфективна клиника-12, ГАК-24. Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се тројца пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти од кои на кислородна поддршка се 50 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, шест позитивни деца, една мајка и едно дете суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет пациенти. Вкупно хоспитализирани се 48 пациенти од кои на респираторна машина се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 105, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 117

• Гази Баба – 112

• Аеродром – 104

• Карпош – 91

• Центар – 91

• Кисела Вода – 98

• Ѓорче Петров – 58

• Бутел – 68

•Шуто Оризари – 37

• Студеничани – 22

• Сарај – 26

•Арачиново – 15

• Илинден – 12

• Сопиште – 8

• Чучер Сандево – 7

• Петровец – 8

• Зелениково – 4

• Странец – 5

• Нераспределен – 1.