Нови 108 случаи со корона вирус во Хрватска, двајца починаа

 

Во последните 24 часа во Хрватска потврдени се 108 нови случаи на зараза со корона вирус, соопштија на денешната прес-конференција од Национланиот штаб.

Активни се 1.027, рече министерот за здравство Вили Берош.

Тестирани се 1.279 лица во поседните 24 часа. Во болница се 143 пациенти, а девет се на респиратор.