Новак Ѓоковиќ пресилен за хрватската сензација на УС Опен

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на УС Опен, откако го совлада Хрватот Борна Гојо со 6:2, 7:5, 6:4. За разлика од претходното коло и драмата во пет сета против Ласл Ѓере, Ѓоковиќ беше убедлив против Сплиќанецот и сигурно стигна до триумфот, во 146 минути игра.

Гојо го заврши мечот со 40 неизнудени грешки и исто толку ’винери’, што не беше доволно за ништо повеќе од цврст отпор против Ѓоковиќ, кој имаше само 12 грешки во три сета.

Победничката серија на Борна Гоја, која започна во квалификациите за УС Опен, беше прекината во осминафиналето на главниот турнир, каде налета на расположениот Новак Ѓоковиќ, кој за два часа победи со 6:2, 7:5, 6:4. и 25 минути и со тоа остана во „лов“ на 24. Грен слем титула.

Борна Гојо за првпат стапна на стадионот „Артур Еш“ и против себе го имаше најуспешниот тенисер на сите времиња, што веќе се две причини доволни да влезе тензично во мечот. Сепак, не беше забележливо дека 25-годишниот сплиќанец беше импресиониран, ниту од големината на стадионот на кој требаше да игра, ниту од наелектризираната атмосфера на вечерниот натпревар, ниту од противникот од другата страна на мрежата. Но, тој ја имаше несреќата на речиси непогрешлив начин да налета на Новак Ѓоковиќ на почетокот од мечот.

Поучен од искуството од претходното коло, кога требаше да „брка“ два сета против сонародникот Ласло Ѓере, Новак Ѓоковиќ не дозволи тоа да му се случи на мечот против Гојо. Што и да се обидуваше хрватскиот тенисер, топките постојано се враќаа, често многу длабоко, не дозволувајќи му на Борна да замавне и да го извади Ѓоковиќ од комфорната зона. Му недостигаа и повеќе удари во првите сервиси за полесно да ја добие иницијативата во инингите.

Од друга страна, Ѓоковиќ ретко промашуваше први сервиси, што доведе до фактот дека вториот тенисер во светот загуби само два поени на воведниот шут во првиот сет, а освои дури 19 против сервисот на Гојо, кој, покрај со два „брејка“, го донесе првиот сет по 41 минута борба.

Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе се соочи со Американецот Тејлор Фриц (АТП – 9.), кој со 7-6 (2), 6-4, 6-4 го победи швајцарскиот квалификант Доминик Стрикер. Ѓоковиќ има седум победи против Фриц во исто толку директни натпревари.

Американскиот тенис сигурно ќе има претставник во полуфиналето на УС Опен, а ќе биде победник од дуелот меѓу Френсис Тиафо (АТП – 10.) и Бен Шелтон (АТП – 47.).