Нов руски напад на цивилен конвој, 24 загинати меѓу кои 13 деца


 

Телата на 24 цивили, меѓу кои и 13 деца и бремена жена, беа пронајдени по руското гранатирање на конвој автомобили во близина на градот Купијанск во источна Украина, соопшти во саботата регионалното обвинителство во Харков.

„Според податоците на истражителите, автомобилите биле погодени од руската армија на 25 септември, кога цивили се обидувале да се евакуираат. Два автомобили целосно изгореле“, соопшти канцеларијата на платформата за социјални медиуми Телеграм.

„Започна предистражна постапка“, се продолжува во соопштението, додавајќи дека во петокот обвинителите на Службата за безбедност на Украина (СБУ) „и полицијата откриле конвој од седум автомобили кои биле погодени во близина на селото Куриливка, Купијанска област“.

СБУ потврди на Телеграм дека ќе истражува „воено злосторство“ на „цивилен конвој во таканаречената „сива зона“ помеѓу окупираното Сватове во регионот Луганск и ослободениот Купијанск во регионот Харков“.