Нов рекорд во Холандија – 6.500 заразени за еден ден

Луѓе со маски на улица во Амстердам

Холандија достигна нов рекорд во секојдневните случаи на корона вирус, стихнувајќи до речиси 6.500 инфекции за 24 часа, покажаа податоците објавени во саботата.

Владата предупреди дека ќе треба да се воведат нови ограничувања низ целата земја, една од најтешките погодени во вториот бран цо Ковид-19 во Европа, ако не се намали бројот на инфекции и приеми во болница овој викенд.