Нов црн рекорд во Франција – 10.561 инфекции за еден ден

 

Француските здравствени власти во саботата пријавија нови 10.561 потврдени случаи со корона вирус во изминатите 24 часа, што претставува нов дневен рекорд, бидејќи бројот за прв пат надмина 10.000.

Најновиот дневен преглед, надминувајќи го претходниот рекорд од 9.843 нови инфекции пријавени во четвртокот, го потенцира повторното обновување на болеста во Франција.

Порастот ја натера владата да претстави дополнителни мерки во петокот за да се избегне враќање на општата блокада поставена на почетокот на годината.

Премиерот Жан Кастекс вети чекори за забрзување на тестовите и заострување на локалните мерки во зоните со висока инфекција.

Во своето секојдневно ажурирање, француското министерство за здравство исто така извести дека се испитуваат 772 кластери, што е зголемување за 86 во изминатите 24 часа, објави Ројтерс.

Во текот на изминатата недела имало 2.432 хоспитализации од Ковид-19, вклучително и 417 приеми во единици за интензивна нега, соопшти министерството.

Бројот на загинати од почетокот на епидемијата на корона вирус оваа година во француските болници и домови за стари лица достигна 30.910, со 17 смртни случаи регистрирани во изминатите 24 часа, се додава во него.