Нобеловецот Маркез имал тајна ќерка во Мексико


Колумбија- Реномираниот колумбиски автор Габриел Гарсија Маркез со децении ја спречуваше јавноста да знае за интимен аспект од неговиот живот: тој имаше ќерка со мексиканска писателка, со која имаше вонбрачна врска во раните 1990-ти.
Строго чуваната тајна беше објавена од колумбискиот весник „Ел Универзал“ во неделата, а за Асошиетед прес ја потврдија двајца роднини на авторот, добитник на Нобелова награда, кој е познат по романите како „Сто години самотија“ и „Љубов во време на колера“.
Гарсија Маркез почина во Мексико Сити во 2014 година, каде илјадници негови читатели се наредија да го видат неговиот ковчег во концертна сала. Тој беше во брак повеќе од пет децении со Мерцедес Барча и двојката имаше два сина по име Родриго и Гонзало. Тие живееле во Мексико Сити голем дел од својот живот.
Ел Универзал рече дека на почетокот на 1990-тите Гарсија Маркез имал ќерка со Сузана Като, писателка и новинарка која работела со Гарсија Маркез на две филмски сценарија и која исто така го интервјуирала за приказна од списанието од 1996 година. Като и Гарсија Маркез ја нарекоа својата ќерка Индира: Таа сега е во раните 30-ти години и го користи презимето на нејзината мајка.
Шани Гарсија Маркез, една од внуките на писателката, изјави за АП дека со години знаела за нејзината братучетка Индира, но не ја спомнала во медиумите бидејќи нејзините родители секогаш барале од неа да биде дискретна за личниот живот на нејзиниот вујко.
Габриел Елиџо Торес Гарсија, кој исто така е внук на колумбискиот писател, рече дека бил во контакт со Индира Като преку социјалните мрежи, иако никогаш не ја запознал лично.
„Моите братучеди Родриго и Гонзало ми кажаа за неа лежерно за време на повторното обединување“, рече тој.
Други членови на семејството на Гарсија Маркез, цитирани од Ел Универзал, рекоа дека претходно не зборувале за ќерката на писателот од „почит“ кон Мерцедес Барча кој почина во август 2020 година. Торес Гарсија рече дека мајката на Индира Като, Сузана, исто така била дискретна за лозата на нејзината ќерка, за да ја држи подалеку од медиумското внимание.
Индира Като сега е продуцент на документарни филмови во Мексико Сити. Таа освои неколку награди за документарен филм од 2014 година за мигрантите кои минуваат низ Мексико.
Семејството на Гарсија Маркез рече дека не сакале да ги споделат нејзините информации за контакт бидејќи не биле овластени да го сторат тоа, а АП не можела независно да контактира со Индира Като.
„Таа води многу уметнички начин на живот, како и многу луѓе во ова семејство“, рече Шани Гарсија. „Не прави многу среќни што таа блесна сама“.