„Њујорк тајмс“: Мајк Џонсон, евангелистички христијанин, клекна и се молеше за помошта за Украина


 

„Сакам да бидам на вистинската страна на историјата“, наводно му рекол спикерот Мајк Џонсон на претседателот на Комитетот за надворешни работи, објаснувајќи ја својата одлука да се заложи за помошта од 60 милијарди долари за Украина и покрај тоа што претходно се спротивстави на напорите за финансирање на воените напори на Киев.

„Њујорк тајмс“ објави дека со недели откако Сенатот го усвои обемниот пакет помош за Украина, Израел и Тајван, спикерот Мајк Џонсон се мачел дали и како Претставничкиот дом да  го преземе законот за финансирање што речиси сигурно ќе го налути десното крило на неговата партија и може да го чини работа.

Според извештајот, тој се сретнал со највисоките функционери за национална безбедност, вклучително и Вилијам Барнс, директорот на ЦИА, во Овалната соба за да разговараат за доверливи разузнавачки информации. Тој, исто така, постојано се состанувал со широките фракции на републиканците и ги разгледувал ставовите на нивните гласачи кон финансирањето на Украина.

„Кога неговиот план да работи со демократите за да го расчисти патот за помош на Украина наиде на излив на отров од ултраконзервативците кои веќе се заканија дека ќе го соборат, Џонсон, евангелистички христијанин, клекна и се молеше за водство“, се вели во извештајот.

„Тајмс“ известува дека конгресменот Мајкл Мекол од Тексас, претседател на Комитетот за надворешни работи, се присетил дека му рекол: „Сакам да бидам на вистинската страна на историјата“. Одлуката на Џонсон да го ризикува своето претседателствување за да го протурка законот за странска помош од 95 милијарди долари низ Домот на 20 април беше кулминација на извонреден личен и политички гест за републиканецот од Луизијана, според написот.

Во извештајот се наведува дека Џонсон во голема мера се спротивставил на напорите за финансирање на воените напори на Киев. Тој рече дека никогаш нема да дозволи прашањето да дојде на гласање додека не се исполнат барањата на неговата партија. Меѓутоа, до моментот кога јасно стави до знаење дека планира да се здружи со демократите за да го помине пакетот помош поради приговорите на многумина во неговата партија, Џонсон зборуваше сосема поинаков јазик, според написот.

„Тајмс“ ја цитира изјавата на Џонсон: „Историјата нѐ суди за она што го правиме. Ова е критично време во моментов. Би можел да донесам себична одлука и да направам нешто што е различно. Но, овде го правам она што верувам дека е вистинската работа. Мислам дека обезбедувањето помош за Украина во моментов е критично важно“.

Во извештајот се наведува дека Џонсон го препиша својот пресврт делумно на разузнавачките брифинзи што ги доби, впечатливо тврдење од лидер на партија која ја прифати длабоката недоверба на поранешниот претседател Доналд Трамп кон разузнавачката заедница.

„Тајмс“ ја цитира изјавата на Џонсон: „Навистина верувам во разузнувањето. Мислам дека Владимир Путин би продолжил да маршира низ Европа доколку се дозволи. Мислам дека следно може да оди на Балтикот. Тој може да има пресметка со Полска или со некој од нашите сојузници во НАТО“.