Њујорк конечно заспа – затворени сите ресторани и барови

На баровите, рестораните, театрите и филмските куќи во Newујорк и Лос Анџелес им беше наредено да се затворат за да се борат против ширењето на пандемијата коронавирус, а централните банки ширум светот презедоа агресивни чекори за ублажување на економското влијание на болеста.

Федералните резерви на САД ги намалија каматните стапки, по втор пат за помалку од две недели, на близу нула, другите централни банки ја следеа одлуката, но берзите и доларот продолжија да паѓаат.

Водачите на земјите од Г7 денес ќе одржат видео конференција во 14 часот, за да разговараат за заедничкиот одговор на појавата на корона вирусот, соопштија официјалните лица.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, во неделата изјави дека наредил рестораните, баровите и кафулињата да продаваат храна само за испорака. Тој, исто така, рече дека ќе нареди да се затворат ноќните клубови, кината, театарските куќи и местата за концерти.

„Овие места се дел од срцето и душата на нашиот град“, рече тој. „Но, нашиот град се соочува со невидена закана и ние мора да одговориме со воен менталитет“.

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсет, издаде слични наредби. Секој ресторан, бар или кафе што продава храна ќе може да го стори тоа само преку испорака, велат официјалните лица.

„Најлошото е сè уште пред нас“, рече д-р Ентони Фаучи, врвен експерт за заразни болести во Соединетите Држави.  (Ројтерс)