Ниту во Барселона, ниту во С. Арабија: Меси избра одлична понуда


Лионел Меси во средата објави дека има намера да му се приклучи на тимот од МЛС лигата Интер Мајами како слободен играч откако се раздели со францускиот шампион Пари Сен Жермен и ја отфрли профитабилната понуда за договор во Саудиска Арабија, јави Ројтерс.

Меси, кој го одигра својот последен натпревар за ПСЖ за време на викендот, исто така беше поврзуван со враќање во Барселона, но шпанскиот клуб имаше врзани раце поради правилата за финансиски фер-плеј на Ла Лига.

„Донесов одлука дека ќе одам во Мајами“, изјави Меси во интервју за весниците „Мундо Депортиво“ и „Спорт“.

„Сè уште не сум го затворил 100 отсто. Сè уште ми недостасуваат неколку работи, но решивме да продолжиме. Ако Барселона не успее, сакав да ја напуштам Европа, да излезам од центарот на вниманието и да размислам повеќе за моето семејство.”

Неговата преселба во Јужна Флорида значи дека 35-годишниот Аргентинец прв пат ќе игра надвор од Европа откако се приклучи на академијата на Барса на 13-годишна возраст и стана рекордер на шпанскиот клуб со 672 гола.

Меси, кој ја предводеше Аргентина до славата на Светското првенство во Катар во декември и заработи рекордни седум награди „Златна топка“, ја освои титулата во Лига 1 во неговите две сезони со ПСЖ, како и францускиот Суперкуп во 2022 година.

„Откако го освоивме Светското првенство и не можев да одам во Барса, време беше да одам во лигата на САД за да го доживееме фудбалот на поинаков начин и да уживаме во секојдневниот ден“, рече Меси.

„Очигледно со истата одговорност и желба да се сака да се победи и секогаш да се прават работите добро. Но, со поголем душевен мир“.

Меси сакаше да замине во клуб каде што на крајот би можел да има сопственички удел, изјави за Ројтерс оваа недела извор запознат со преговорите. Тој, исто така, сакаше да го максимизира својот постоечки договор со „Адидас“ и односот на МЛС со „Епл“.

МЛС заработува фиксна накнада од околу 250 милиони долари годишно од „Епл“ додека не достигне одреден праг на претплати, по што ќе заработи дел од приходите од тие претплати.

Преселбата на Меси во МЛС се очекува да ги придвижи гледачите кон платформата за стриминг на Apple TV, како најпрепознатлив светски фудбалер.

Напаѓачот исто така беше поврзуван со преселба во Саудиска Арабија, во Ал-Хилал, откако доби официјална понуда.

Земјата од Персискиот залив бараше да ги донесе најголемите играчи на играта во својата лига и беше успешна да го убеди португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо да му се приклучи на Ал Наср веднаш по Светското првенство. Францускиот напаѓач Карим Бензема оваа недела се приклучи на Ал Итихад.

Интер Мајами е во косопственост на поранешниот капитен на Англија, Дејвид Бекам, кој беше една од првите големи европски ѕвезди што се пресели во САД за да игра во МЛС, освојувајќи го МЛС Купот двапати со Лос Анџелес Галакси.

Меси ќе има работа во Мајами, но сепак со клупот на дното во поредокот на Источната конференција – шест бода од деветтото место, последното место кое дава шанса да се квалификуваат во плеј-офот.

Тимот го отпушти тренерот Фил Невил минатата недела по лошата серија од 10 порази и пет победи оваа сезона, што е сосема спротивно од минатата сезона кога завршија шести и се квалификуваа за плејофот на МЛС Купот.

Некогаш крунски дијамант на европскиот фудбал, Меси практично беше пуштен да си замине од два супер клуба за две години – бесплатно.

Во Барселона, Меси има неколку рекорди на своето име во клубот од кој не сакаше да замине, во градот што го нарекуваше дом уште од тинејџерските години.

Но, Меси немаше избор за начинот на неговото заминување од Барселона во 2021 година, бидејќи клубот не успеа да го направи финансиски изводливо да ги задржи неговите услуги.

Неговото заминување од ПСЖ, сепак, е по негова волја, бидејќи сметаше дека на францускиот клуб му недостасува проект за иднината, додека незадоволството на навивачите само го забрзаа неговото заминување.

Успехот со освојувањето на првото Светско првенство на Аргентина по 36 години брзо беше компензиран со падовите што ги доживеа во Париз.

Дури и пред да може да се одмори од ловориките на Светското првенство, тој се најде сред бура кога, за прв пат во неговата славна кариера, навивачите на неговиот клуб се свртеа против него поради вознемирувачката форма на ПСЖ.

Приврзаниците на ПСЖ, во сопственост и финансирани од Катар Спорт Инвестментс, се навикнаа да освојуваат домашни титули во изминатата деценија. Минатиот месец ја освоија својата деветта титула во 11 сезони.

Но, светиот грал – Лигата на шампионите – останува неостварлив по уште едно испаѓање во осминафиналето.

 

Очигледно, Меси избра да се испроба во се попопуларната лига, позната по офанзивниот фудбал и преполните трибини. Дополнително, како што е наведено , Бекам нема намера да застане на Меси, туку му се придружуваат уште неколку познати имиња.

Тој откри и дека ова го избрал од семејни причини и да избега од центарот на вниманието. Секако, тоа нема да биде целосно возможно, но тој оди во земја во која фудбалот не е спорт број 1.

Моментално е во тек сезоната на МЛС и се очекува Меси да му се приклучи на тимот набргу откако трансферот официјално ќе биде потврден. Сепак, може да се  претпостави дека сепак ќе добие малку време за одмор.