Никола Јокиќ и уште 2.000 познати Срби го поддржаа Вучиќ


 

Белградскиот весник „Вечерње новости“ денеска објави список со околу 2.000 имиња на значајни личности кои ја поддржале изборната листа „Александар Вучиќ – Србија не смее да запре“.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утрово на ТВ Пинк им се заблагодари на луѓето кои се ангажираа и ја поддржаа Српската напредна странка, а посебно ги спомена кошаркарот Никола Јокиќ и неговите браќа Јанко Типсаревиќ, Мирко Васиљевиќ, Дарко Танасковиќ.

„Тие имиња значат нешто, знам дека на луѓето им е здодевно, но тоа се луѓе кои помогнаа, спасија животи на луѓе“, рече Вучиќ и додаде дека тоа значи дека има голем број луѓе кои не се плашат од малтретирање и харангирање.

На списокот има и бројни академици, меѓу кои и Светомир Арсиќ Басара и Драган Симеуновиќ.

Има и многу лекари. Меѓу спортистите кои се потпишаа на списокот се Драган Џаиќ, Драган Стојковиќ – Пикси, како и фудбалерите Стеван Дика Стојановиќ и

Никола Лазетиќ. Тука се и Бобан Марјановиќ – кошаркар, Давор Штефанек – борач, олимписки шампион, Жељко Ребрача – спортист, Дејан Томашевиќ – кошаркар, Милан Гуровиќ – кошаркар, Богдан Обрадовиќ – тениски тренер, Душко Тошиќ – фудбалер.

За поддршка се потпишаа и режисерот Предраг Гага Антонијевиќ, како и актерите Лазар Ристовски, Радмила Живковиќ, Никола Пејаковиќ, драматургот Небојша Пајкиќ и режисерот Југ Радивојевиќ.

Меѓу актерите на списокот се Растко Јанковиќ, Лепомир Ивковиќ, Светислав Буле Гончиќ….

На списокот се и претставници на естрадата: Лепа Лукиќ, Зорица Брунцлик, Мирољуб Аранѓеловиќ Кемиш, Нада Обриќ, Александар Саша Поповиќ, Саша Матиќ, Оливер Мандиќ, Александар Аца Лукас Вуксановиќ…

Потписници се водителки и новинарите Миломир Мариќ, Сања Маринковиќ-Ухрин, Јована Јеремиќ, Огњен Амиџиќ, Сузана Манчиќ, Снежана Дакиќ.

За прв пат формата на јавни потписи се појави пред претседателските избори во 2017 година.

Тогаш беше утврдена листата „Апел 100“ на лица кои ја бараа кандидатурата за претседател на Србија од поранешниот народен правобранител Саша Јанковиќ. Како одговор на тоа, имаше Апел од 650 истакнати личности за Александар Вучиќ, на истите избори во 2017 година. Потоа, за изборите во Белград во 2018 година, списокот на Вучиќ со јавни личности кои ја поддржуваат неговата изборна листа „мутира“ во „Апел на илјада плус“.

„Александар Вучиќ е на власт долго време, над единаесет години. За тоа време имаше многу можности голем број луѓе да се вработат преку владата, да постигнат нешто со помош на владата или да очекуваат да добијат нешто од владата во иднина. Во најголем дел, тоа не е список на неговите политички истомисленици, туку список на луѓе чиј личен интерес е над интересот на целото општество. А бројот на вака изложени потписници е погрешен“, изјави за Данас Жарко Кориќ, пензиониран професор на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, анализирајќи ја листата на поддршка на Вучиќ.

Тој вели – погледнете го самиот врв на листата за листата на академици потписници.

„Не само што има само дел од членовите на Академијата на науките, туку најважните академици не се ни на него. Така е и со списокот на лекари – голем дел од нив се директори на здравствени установи поставени од владата или раководители на сектори кои зависат од истите тие директори. А некои од потписниците од кои лично би се срамел, како Драгослав Бокан, кој овде е претставен како писател“, вели соговорникот на Данас.

Сѐ на сѐ, како што вели Кораќ, ова е демонстрација на моќта на власта, а не список на искрени истомисленици.

„А што се однесува до потписниците, Цицерон исто така рекол, ‘во карактерот на граѓаните лежи благосостојбата на нацијата’“, заклучува соговорникот на Данас.

Гојко Божовиќ, писател и еден од иницијаторите на иницијативата ПроГлас, за „Данас“ вели дека во списокот на поддржувачи на Вучиќ нема изненадувања.

„Сите тоа се познати имиња кои се најдоа на листите за поддршка на претходните избори за Вучиќ, пред тоа за Тадиќ и Коштуница. Некои еднаш го поддржаа Милошевиќ. Тој список е спој на луѓе кои се професионална поддршка на актуелниот претседател во последните триесет години и луѓе кои професионално се поврзани со државните институции. Најголемото изненадување е што оваа листа се најавуваше толку долго, а е објавена дури сега. Оние кои беа на таа листа ја прифатија улогата да бидат жиранти и на актуелната политика на власта и на нејзините прогласи во пресрет на новите избори“, оценува Божовиќ.

Според него, постојат суштински разлики помеѓу ПроГлас и оваа листа. Прво, ПроГлас предлага да се промени системот. Оваа листа се залага за опстанок на докажан лош систем. Потписниците на ПроГлас ги повикуваат граѓаните да учествуваат во важни прашања. Потписниците на листата за поддршка му даваат одврзана рака на политичар кој не учествува на изборите. Потписниците на ПроГлас ја критикуваат власта и системот во автократскиот поредок, а потписниците од листата за поддршка ја фалат и поддржуваат владата која го обликувала тој автократски поредок.

Тоа се две сосема различни работи. Конечно, разликата е во скалата на поддршка. Над 170.000 луѓе доброволно го поддржаа ПроГлас. Целата државна логистика собра нешто повеќе од 2.000 луѓе на списокот за поддршка“, заклучува Божовиќ.