Никол Кидман во капути на сезоната: Кој ја облече во хит серијата „The Undoing“ ?

САД-Каде можам да го купам зелениот капут на Никол Кидман во „The Undoing? ” беше моето прво пребарување на Гугл. „Кој го дизајнираше бордо капутот на Никол во сцената на аукцијата“? беше второто прашање.

Оскаровката и модна икона во серијата ја толкува улогата на Грејс Фрејзер, терапевтка, чиј стил во голема мера го карактеризира бохо естетиката. Филмот The Undoing ја имаше  премиерата на HBO на 25 октомври. Глуми покрај Хју Грант ( и Доналд Сатерленд) во мистеријата за убиството исполнета со пресврт.

Многумина коментираат дека модните комбинации смислени од данската костимографка Сигне Сејлунд, одлично ѝ прилегаат на Кидман, бидејќи се многу слични и до нејзиниот личен стил.

Меѓу нив е и темноцрвениот капут на „Макс Мара“ во кој се појавува уште во првата епизода. 

Плисираниот металик фустан со потпис на „Живанши“, чија цена изнесува дури 7.577 евра исто така е на списокот на најбараните парчиња.

Но, веројатно, најголема прашина се крена околу капутот во боја на авокадо. Долг, со текстура и со качулка, направен од кадифе, овој капут е најбараното парче од серијата. Сепак, се работи за уникат, бидејќи капутот е создаден само за потребите на серијата. Костимографката го сошила со намера да добие парче со винтиџ, а сепак луксузен изглед и очигледно погоди во сржта.

Дезенираните марами се со потпис на „Етро“, додека темновиолетовиот софистициран фустан е креација од српската дизајнерка со светско реноме Роксанда Илинчиќ.

-Облеката ја стилизирав за ликот на Грејс Фрејзер. Сега се достапни само во просторот за складирање на архивата HBO “, вели Сигне.

Фокусот на капутите и конкретно на Кидман е намерен. Зеленото – иако може да има изглед на стрижено крзно, е дизајнирано од ткаенина со голема текстура – што не се користи често во дизајн на капути, кое беше избрано за неговата впечатлива боја, како што беше и длабокото црвено палто. „Грејс Фрејзер, (ликот на Кидман, чиј сопруг е обвинет за убиство) се разликува од многу богатите други жени на Горна Ист Сајд во шоуто”, вели Сејлунд. Таа носи есенски бои. Таа е повеќе мистериозна и не е лесна за читање, наспроти ликот на Силвија “.

Силвија, адвокат со голема моќност, портретиран од Лили Рабе, е облечена во скапи дискретни прилагодени неутралци од дизајнери како Макс Мара. „Силвија е таа совршена слика на горната источна страна. Благодатта е подлабока “.

И со секој избор на палто за Грејс, Сејлунд ја искористи можноста за слоеви на тонови и текстури како индикатори за тоа која е Грејс Фрејзер и од каде потекнува.

„Ракавиците и марамите, тоа е она што навистина ја комплетира облеката. За Грејс тие се нејзино совршенство “, продолжува Сејлунд.” Таа има толку добар вкус, изгледа како жена која порасна опкружена со музика и уметност. Но, заедно со овој перфекционизам, доаѓа и оваа дива коса. Таа е комплексен лик и сите нејзини елементи ги ставаме во нејзината гардероба “.

Развојот на карактерот беше една инспирација, практичноста беше друга. „Таа шета во Њујорк и серијата е исто така за вревата во градот. Ѝ требаа тешки капути за да го обиколи градот! И таа оди сама “.

Потребата на Грејс за самозаштита е очигледна за секој што ги гледал првите четири епизоди на серијата. Сејлунд го преведе идентитетот на ликот како оној кој е кревок, но требаше да се покрие – жена навидум изневерена од нејзиниот сопруг, но сепак се обидува да го заштити – облекувајќи ја во свили и блузи кои беа донекаде романтични, но сепак беа многу прикриени.

„Нејзината гардероба е со многу висок врат. Но, таа ќе носи свилена кошула со лак против кожено здолниште со облик на молив. Контраст секогаш има. Не можете многу да ја дознаете “.

Прстените на Грејс Фрејзер? Еден на скоро секој прст?

-Гледате многу од тие прстени намерно. Нејзините раце се многу близу до лицето и сакав да видите злато покрај нејзината дива коса и убава кожа. Еден од тие прстени е лице на лав. Сите изгледаат обичај. Тие се од дански златар по име Ребека Елбек. Можете да ги видите на нејзината страница! Нејзиниот венчален прстен е класичен Картие “, се разбира.