Ник Кириос го победи прворангираниот Даниил Медведев во Монтреал


 

Канада– Ник Кириос го победи прворангираниот бранител на титулата Даниил Медведев со 6-7 (2), 6-4, 6-2 во средата на Канада Опен.

Кириос, Австралиецот на 37. место, победи минатата недела во Вашингтон за својата седма титула на АТП турнејата. Медведев победи минатата недела во Лос Кабос, Мексико.

Кириос има 3-1 против Медведев и победи на 14 од 15 натпревари, а поразот беше од Новак Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон.

„Играше многу добро“, рече Медведев. „Единственото нешто што беше срам за мене е што го играв толку рано затоа што е фит. Тој е меѓу најдобрите 10 или 15 играчи, па наскоро ќе биде носител. Срамота е да се има таков играч за противник на првиот (натпревар).

Претходно, Американецот Томи Пол го победи вториот носител Карлос Алкараз од Шпанија со 6:7 (4), 7:6 (7), 6:3.

„Го почувствував притисокот да бидам втор носител на овој турнир и светски бр. 4“, рече Алкараз. „Прв пат го почувствувам овој притисок и не можев да се справам со него“.

Во доцниот натпревар, Австралиецот Џек Дрејпер го победи третиот носител Стефанос Циципас од Грција со 7-5, 7-6 (4).

Исто така, четвртиот носител Каспер Руд од Норвешка го победи Алекс Молкан од Словачка со 7-6 (3), 6-3; шестиот носител Монтреалер Феликс Огер-Алиасим го победи Јапонецот Јошихито Нишиока со 7-6 (6), 6-4; 7. Јаник Синер од Италија го надмина Адријан Манарино од Франција со 2-6, 6-4, 6-2; и бр. 8 Хуберт Хуркач од Полска го победија Емил Русувуори од Финец со 6-3, 6-7 (4), 6-2.

Бројот 9 Камерон Нори од Британија го победи Ботиќ ван де Зандшулп од Холандија со 6:1, 6:2, а 10. носител Тејлор Фриц ја победи својата сонародничка Американка Френсис Тиафо со 5:7, 6:1, 6:4.