Невреме во Пехчево – откорнато најстарото дрво

Силно невреме го зафати Пехчево и околината попладнево. На социјалните мрежи се објавуваат фотографии од голема штета која истото ја предизвикало. Откорнати дрвја и покриви, а се уште дува силен ветар.

Од јачината на ветрот, како што информираат жителите, откорнат е стариот чемпрес, додека паднати дрвја има и во дворот на старата амбуланта во Пехчево.

Ветрот оштетил и неколку автомобили како и неколку гаражи, шупи и други импровизирани дрвени објекти во дворовите на луѓето.

На одредени места во близина на куќи забележани се паднати тополови и ореови дрвја.

Невремето го зафати и селото Црник, каде граѓаните велат дека има неколку откорнати покриви.

Од УХМР за Скопје 1 информираат дека за овој регион имало и најава за засилен ветар.

Posted by Marjan Pehcevo on Недела, 05 април 2020