Неверојатно поскапување на сместувањето во Белград, еве што се случува


Фото: Б. Грданоски

Нормално е цените на сместувањето да растат со побарувачката или во деновите на важни настани, но ова што го направија белграѓани со цените на сместувањето во деновите кога настапува Рамштајн – одамна не е видено, дури успеаја да го победат Малме за време на Евровизијата.

Ако се подготвувате за еден од двата концерта на индустрискиот метал гигант Рамштајн, кои ќе настапат на Ушќе во Белград на 24 и 25 мај, а по некоја случајност се уште не сте резервирале сместување или немате со кого да спиете, подгответе се за непријатно изненадување и значителен трошок, пишува порталот СЕЕбиз.

Имено, неколкуте апартмани и хотелски соби кои останаа непополнети на крајот на оваа недела се изнајмуваат во просек по десет пати повисоки цени од вообичаените, па бидете подготвени да издвоите најмалку 500 евра по соба или стан за ноќевање, а има и многу поекстремни примери во Белград и околината.

Во тие два дена на платформата Booking.com во Белград се достапни само 67 имоти или само три отсто од вкупната понуда на градот, а оние кои за чудо останале непополнети решиле да си ја пробаат среќата.

Бидејќи и покрај тоа што се очекува изнајмувачите да ги зголемат цените кога побарувачката е поголема, особено за време на вакви спектакуларни настани, Белград руши рекорди кои се уште не се видени ниту во Сплит за време на Ultra. Така, двокреветна соба во близина на центарот на градот, која би можеле да се изнајми за 60 евра овој понеделник, во петок чини 500 евра.

Стан за двајца во една од зградите на населбата Белград на вода, кој во понеделникот се издаваше за 137 евра за ноќевање, ноќта од петок кон сабота чини 2.000 евра, а ден потоа 1.000 евра. Студио на две минути од Кнез Михаилова следниот вторник чини 71 евро, а во деновите кога Белград се тресе од металното лудило, цената му се искачува на 804 евра за ноќ, повеќе отколку во легендарниот хотел Москва, кој штотуку тројно ги зголеми цените за ноќевање за оваа прилика.

Кога станува збор за потрагата на платформата Booking.com, рекордер дефинитивно е стан за четворица во Земун, кој на почетокот на неделата чини 82 евра, а на концертните денови се зголемува дури 25 пати, до 2.100 евра по ноќ! Двајца ќе поминат само малку подобро, ќе му платат 1.550 евра за таа една ноќ, од која всушност голем дел ќе потрошат на концертот.

Со недели на социјалните мрежи се коментираат налудничавите цени на сместувањето во Белград, а на гостите им се советува да преноќат во околните градови, на пример Нови Сад, од каде до Белград се стигнува со воз за половина час. До вчера таму имаше малку расположливо сместување, но цените се попристојни.

За споредба, Атина – која е домаќин на Рамштајн пет дена подоцна – воопшто „не трепна“ кога се во прашање цените на становите, тие се исти како и остатокот од неделата, но сè уште има околу 900 сместувачки единици на располагање. Пазарот е едноставно поголем. Цените на хотелските сместувања во Малме во времето на Евровизија беа два до три пати повисоки од просечните.