Нетанјаху заробен во својот лавиринт

Тој беше очаен и остана покус. Премиерот Бенјамин Нетанјаху го згасна своето внатрешно битие во пресрет на изборите во Израел – промовирајќи анексија на голем дел од Западниот Брег, поттикнувајќи омраза кон израелските Арапи, зборувајќи за заговори против него – само за да открие дека на Израелците можеби им е смачено од него.
Конечните изборни резултати уште не се објавени, но јасно е дека Нетанјаху ги нема потребните 61 место во Кнесетот за формирање религиозно-националистичко-десничарска коалиција што ќе му овозможи да ги спроведе неговите планови за анексија и да ја погреба секоја последна надеж за мир за две држави.
Уште кога првпат ја презеде функцијата премиер во 1996 година, пред 23 години, ова секогаш беше основната цел на Нетанјаху: да се спречи, засекогаш и секогаш, појавата на палестинска држава на Западниот Брег. Какви било гестови или изјави спротивно на тоа, никогаш не биле ништо повеќе од тактики на диверзија. Неговиот тактички гениј за постигнување на оваа цел мора да се признае, дури и ако стратегијата го остави Израел да биде вовлечен во вечен конфликт.
Зошто Нетанјаху беше очаен? Затоа што тој се виде себеси како спасител на Израел без кого ќе пропадне во заговорот на Арапите и на перфидноста на антиционистите низ целиот свет.
Имаше уште еден, поинтензивен елемент. Нетанјаху се соочува со можно обвинение, веднаш следниот месец, што произлегува од обвиненијата за измама и мито. Моќта беше, и сè уште е, најдоброто осигурување за премиерот против затворот.
Нетанјаху се соочува со тешка борба, со својот згмечен изглед и френетични предизборни предлози од типот – јас или пропаст. Дури и претседателот Трамп невообичаено молчи, не брза кон помош на неговиот пријател. Сега претседателот Реувен Ривлин треба да одлучи кому да му понуди да формира влада – Ганц или Нетанјаху.
Ганц може да биде фаворит, ако Сино и бело има предност од едно место, па дури и во случај да бидат израмнети со по 32 места. Изборите беа деволуција на Нетанјаху, чиј неуспех да се формира влада по гласањето во април доведоа до тоа.
Кралот сега е Авигдор Либерман. Неговата секуларна, националистичка партија Израел Беитеину се чини дека речиси ги удвои своите места во Кнесет на девет, откако Либерман го одби Нетанјаху на почетокот од оваа година, со што ги предизвика овие избори. Либерман ја зграпчи вознемиреноста на многу Израелци од огромното влијание на харедите, ултраортодоксни Евреи, чии масовни ослободувања од задолжителната воена служба предизвикаа широка огорченост. Нетанјаху зависи од ултраортодоксните партии за да владее. Либерман, чиј анимозитет кон премиерот е интензивен, нема да оди по тој пат.
Тој ја поддржува владата на национално единство што ги обединува Ликуд, Сино и бело и неговата партија. Ганц, поранешен генерал и израелски воен началник на штабот, исто така изрази интерес за исходот, но рече дека нема да се придружи во влада со Нетанјаху во неа, повикувајќи се на претстојните обвиненија за корупција. „Нетанјаху не успеа, ние успеавме“, рече Ганц, како што излегуваа резултатите. Владата на обединување без Нетанјаху се чини дека е најверодостојно средство за избегнување на трети избори во овој момент.
Постизборната тема на Ганц беше закрпувањето на поделбите во израелското општество, што Нетанјаху цинично ги крена, особено против арапските граѓани, кои сочинуваат нешто повеќе од 20 проценти од израелското население.
Таа тактика на Нетанјаху не функционираше овој пат. Арапите гласаа во голем број и нивната Заедничка листа, сојуз на четири партии, се појави како трета најголема политичка сила со 12 или 13 места. Ајман Одех, нејзиниот водач, рече дека целта е да се „запре десничарската влада предводена од Нетанјаху“. Мисијата се оствари.
Нетанјаху сега ќе го цитира овој силен успех како немилосрдно сценарио за пропаст: Без него, целиот пекол ќе се ослободи врз Израел во форма на арапско преземање. Кралот Биби не може да ѝ се спротивстави на демократијата. Тоа нема да оди лесно, тоа е сигурно. Како и во многу работи деновиве, израелската политика честопати личи на пролог на Соединетите Држави.
Јицак Рабин, во времето на спогодбите во Осло, владееше со надворешна поддршка од арапските партии, но консензусот тие да не бидат во владата е многу силен. Сепак, оваа бариера не може да опстои засекогаш ако Израел е демократија на еднакви граѓани. Промените во оваа област ќе бидат бавни и зависни од поширокиот контекст на израелско-палестинските односи.
Во својата книга под наслов „Траен мир: Израел и неговото место меѓу државите“, објавена во 1993 година, Нетанјаху го нарече Западниот Брег, или Јудеја и Самарија, како што ги нарекува, „срцето на Израел“. „Повлекувањето од тоа ќе го остави Израел како скратена гето-држава исцедена на тесен брег“. Тој тврди дека палестинскиот народ не постои, или бил неодамнешен изум, и дека арапската кампања против Израел не беше „жалба за преговарање“, туку „основно спротивставување на самото постоење на еврејскиот суверенитет“.
Нетанјаху никогаш не се колебаше во овие верувања, споредувајќи го Рабин со Чемберлен, прогресивно уништувајќи ги мировните договори во Осло, немилосрдно напаѓајќи го кој било палестински лидер, како Салам Фајад. Тој никогаш не еволуираше на начин на кој Рабин или Шарон или Бегин се однесуваа со одговорностите на канцеларијата и нагласувањето на историјата. Тоа беше злобна, брилијантна, празна изведба, опколена од безнадежни поделби.
Ако Израелците, конечно, ја спуштија завесата на шоуто Нетанјаху, тие ќе ја спасат не само последната слаба шанса за преговарање за мировниот договор со Палестинците, туку и самата нивна скапоцена демократија. Тоа би било нешто вредно – и гневниот патријарх во лавиринтот ќе се бори до последен здив. (Њујорк тајмс)