Нетанјаху призна дека Израел убил седум хуманитарни работници во Газа


Возилото на хуманитарците погодено од израелски ракети (Фото: АП)

 

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот призна дека во „ненамерен“ израелски воздушен напад загинале „невини луѓе“ во Газа, откако седум работници од Светската централна кујна беа бомбардирани.

Хуманитарната организација соопшти дека меѓу загинатите има австралиски, полски и британски државјани.

Британскиот премиер Риши Сунак рече дека е „шокиран и тажен“ од смртта на британскиот хуманитарен работник, додавајќи дека „јасно е дека има прашања на кои треба да се одговори“.

Според извештаите на локалните медиуми, Нетанјаху рече: „За жал, во последните 24 часа имаше трагичен случај кога нашите сили ненамерно погодија невини луѓе во Појасот Газа.

Тоа се случува во војна, го проверуваме до крај, во контакт сме со владите и ќе направиме сѐ за да не се повтори ова“.

Светската централна кујна, непрофитна организација со седиште во САД која обезбедува оброци за цивили кои страдаат од глад поради конфликти и природни катастрофи, ги обвинија Израелските одбранбени сили (ИДФ) во соопштение на својата веб-страница.

„Тимот на ВСК патуваше во зона без конфликт во два оклопни автомобили означени со логото на ВСК и обично возило“, се вели во соопштението на групата.

Светската централна кујна додаде дека нејзиниот конвој бил погоден „и покрај координирањето на движењата со ИДФ.

Во нападот загинаа и еден Палестинец и еден американско-канадски државјанин, соопшти групата.

„Го разгледувавме инцидентот на највисоко ниво за да ги разбереме околностите за тоа што се случи и како се случи“, рече портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари.

Еден од хуманитарните работници кој беше убиен е идентификуван од властите како 43-годишниот Австралиец Лалзавми Франком.

Австралискиот премиер Ентони Албанезе ја опиша смртта на Франком како „целосно неприфатлива“ и рече дека го повикал израелскиот амбасадор.

„Сакаме целосна одговорност за ова бидејќи ова е трагедија која никогаш не требаше да се случи“, рече Албанезе.

Портпаролката на Советот за национална безбедност на САД, Адриен Вотсон, напиша на Икс дека Белата куќа е „скршена и длабоко вознемирена од нападот“ и го повика Израел „брзо да истражи што се случило“.

ВЦК рече дека „ќе ги паузира нашите операции веднаш во регионот“. Групата обезбеди стотици тони хуманитарна помош за гладните жители на Газа, што изнесува повеќе од 42 милиони оброци во текот на 175 дена.

Повеќе од 70 отсто од населението на Газа од 2,3 милиони се соочува со „катастрофална глад“, според извештајот поддржан од Обединетите нации објавен минатиот месец.