Нервозните републиканци гледаат како Трамп тоне и како ќе го однесе Сенатот со него


До изборите во ноември има уште шест месеци, но појавата на нови грозоморни анкети и непредвидливите брифинзи на Трамп за корона вирусот предизвикаа огромна загриженост кај републиканците

 

Вашингтон – Со непредвидливото постапување на претседателот Доналд Трамп околу заразата од корона вирусот, влошување на економијата и каскада на јавните и приватни анкети, републиканците сѐ повеќе се загрижени дека се изложени на ризик да го загубат претседателството и Сенатот, ако господинот Трамп не ја однесе нацијата на радикално подобрен курс.

Скалата на предизвикот на Републиканската партија (ГОП) е кристализирана во последната недела. Со 26 милиони Американци кои сега се пријавени за бенефиции за невработеност, стабилноста на Трамп во државите каде однесе победа во 2016 година изгледа сѐ повеќе мрачно: новите истражувања покажуваат дека заостанува значително на боиштата во државите како Мичиген и Пенсилванија, а дури е и малку назад во Флорида, државата која мора да ја добие.

Демократите собраа значително повеќе пари отколку што направија републиканците во првиот квартал во најважните конгресни трки, според неодамнешните извештаи за финансирање на кампањата. И додека господинот Трамп е многу напред во пари во споредба со претпоставениот демократски кандидат, Џо Бајден, донаторите на демократите само што започнаа да се фокусираат на општите избори, а според неколку планови планираат да потрошат многу за него и за партијата.

Само-саботажа

Можеби најзначајно, единствената најдобра предност на Трамп како актуелен претседател – неговиот пристап до говорницата, ефективно стана платформа за само-саботажа.

Неговите дневни брифинзи со вести за заразата од корона вирусот ѝ нанесуваат сериозна штета на неговата политичка позиција, сметаат републиканците, а неговите неодамнешни забелешки за борба против вирусот со сончева светлина и средства за дезинфекција беа пресвртната точка за голем број високи функционери на партијата.

Во петокот вечерта, Трамп имаше само краток брифинг и не одговараше на прашања, формат за кој еден висок функционер на администрацијата рече дека се дискутира како најдобра опција за претседателот да оди напред.

Глен Болгер, долгогодишен републикански анкетар, рече дека пејзажот за неговата партија стана далеку помрачен, споредено со планот на времето пред вирусот кога приказната единствено се вртеше околу просперитетот на земјата.

„Со економијата во пад, републиканците се соочуваат со многу предизвикувачка околина и тоа е тотално отклонување од местото каде што бевме пред неколку месеци“, вели Болгер. „Демократите се гневни и сега ја имаме основата на кампањата што се извлекува под нас“.

Советниците и сојузниците на Трамп честопати ги обвинуваат надворешните настани за повеќето негови самоуништувачки акти, како што се неговите повторени испади за време на двегодишната истрага за соработката на неговата кампања со Русија. Сега, нема такво објаснување – и досега има само малку успешни интервенции во врска со однесувањето на Трамп на подиумот.

Конгресменот Том Кол, републиканец од Оклахома, рече дека претседателот мора да го промени својот тон и да понуди повеќе од кампања на поплаки.

„Треба да имате надеж за да им ја продадете на луѓето“, вели Кол. „Но Трамп обично продава лутина, поделба и ‘ние сме жртва’“.

Има уште повеќе од шест месеци до изборите, а голем број републиканци се надеваат дека динамиката на трката ќе се промени откако Бајден ќе се врати во центарот на вниманието на кампањата. Во тој момент, тие веруваат, трката нема да биде само нагоре или надолу референдум за претседателот каков што е сега, и Трамп ќе може поефикасно да се продаде како личност за обнова на економијата.

„Ја изградивме најголемата економија во светот; јас ќе го сторам тоа по втор пат“, рече Трамп на почетокот од овој месец, патека што сака да ја постави во наредните недели.

Досега немаше успешни интервенции за однесувањето на Трамп на дневните брифинзи за корона вирусот

Сепак, неодамнешниот бран на анкети ги поттикна републиканските стравувања, бидејќи Бајден води во речиси секоја конкурентна држава.

Истражувањата исто така покажаа дека републиканските сенатори во Аризона, Колорадо, Северна Каролина и Мејн заостануваат или се во мртва трка со потенцијалните демократски ривали – делумно затоа што нивната судбина е поврзана со работата на Трамп. Доколку сегашните сенатори од овие држави загубат, а републиканците го освојат сенатското место во Алабама, демократите ќе ја преземат контролата врз комората доколку Бајден го освои претседателството.

„Тој треба да биде во мртва трка за да го задржиме Сенатот“, рече Чарлс Блек, ветерански консултант на републиканците. „Отсекогаш сум мислел дека сме фаворити, но тоа не можам да го кажам сега кога сите карти се во воздухот“.

Републиканците беа изненадени минатата недела со резултатите од анкетата во 17 држави, нарачана од Републиканскиот национален комитет (РНЦ). Според нив, претседателот се мачи во Изборниот колеџ и веројатно ќе изгуби ако нема знаци на економски скок, вели извор кој е запознаен со резултатите од анкетата.

Сопствените истражувања на кампањата за Трамп, исто така, покажаа ерозија на поддршката, според четири лица запознати со податоците, бидејќи корона вирусот останува прашање број 1 што ги загрижува гласачите.

Анкетите во оваа рана фаза, се разбира, не се одлучувачки: во 2016 година Хилари Клинтон исто така уживаше широка предност во многу држави далеку пред ноември. Сепак, најголемата надеж на Трамп да ја освои државата што ја загуби во 2016 година, Минесота, исто така, се чини дека е пред голем предизвик. Анкетата на демократите, направена од сенаторката Тина Смит, покажа дека претседателот таму заостанува за 10 процентни поени.

Приватните податоци на двете партии во најголем дел се огледуваат од јавните анкети. Само минатата недела беа објавени три анкети за Пенсилванија и две истражувања за Мичиген, кои покажаа дека Трамп губи надвор од маргината на грешка. И беа објавени две анкети за Флорида, кои покажаа дека Бајден ужива мала предност во државата која е неопходна за републиканците да го задржат претседателството.

За некои од партијата, ова изгледа премногу слично на минатиот пат кога ја држеа Белата куќа.

Во 2006 година гневот кон претседателот Џорџ В. Буш и вознемиреноста со војната во Ирак ги лансира демократите да го освојат Конгресот; две години подоцна тие го зазедоа претседателството благодарение на истите теми и неочекуваната криза што ја забрза нивната предност, економскиот колапс од 2008 година. Двата избори беа ефикасно континуирано отфрлање на републиканското владеење, па некои во ГОП стравуваат дека 2018 и 2020 би можело да се претвори во најлошо сценарио.

Остануваат значајни прашања што можат да го одлучат исходот од овие избори: дали Американците ќе искусат втор бран на вирусот наесен, состојбата на економијата и колку добро Бајден ќе настапува откако ќе излезе од подрумот во Вилмингтон, Делавер. Многумина во неговата партија се приватно среќни што тој се задржува таму онолку долго колку што Трамп се тетерави да владее во услови на криза.

Доларска енергија

Но, ако републиканците се задоволни од неизвесностите што остануваат, тие се вознемирени од еден елемент на овие избори кој е веќе изобилно јасен: доларска енергија за собирање мали фондови за демократите во оваа криза не се намали.

Повеќето од сегашните демократи во Претставничкиот дом, кои се соочуваат со конкурентни трки, уживаат огромна финансиска предност пред републиканските предизвикувачи, кои се обидуваат да земат дел од вниманието, бидејќи вирусот го опфаќа покривањето на вестите.

Сепак, малкумина официјални лица од која било партија веруваа дека Домот беше во игра оваа година. Сличен скептицизам имаше и за Сенатот. Потоа, епидемијата со вирусот и извештаите за собирање средства што ги покриваат првите три месеци од оваа година беа објавени во средината на април.

Да се победи Сузан Колинс, сенаторка од Мејн, стана една од главните цели на националните либерални активисти

Републиканските сенатори кои се соочуваат со тешки трки драматично заостануваат зад демократите.

На пример, во Мејн, сенаторката Сузан Колинс собра 2,4 милиони американски долари, додека нејзиниот малку познат ривал, спикерот на Домот во државата, Сара Гидеон, собра повеќе од 7 милиони долари. Уште позагрижувачки за републиканците е помалку познатиот Том Тилис од Северна Каролина. Републиканските функционери се особено загрижени од Тилис затоа што тој има скромна поддршка од малите донации и собра само 2,1 милиони американски долари, што е повеќе од двојно помалку од неговиот демократски противник.

„Овие бројки за донации од првиот квартал за Сенатот се сериозен повик за будење на ГОП“, вели Скот Рид, врвен политички стратег во Стопанската комора на САД.

Проблемите со републиканците во Сенатот се зголемуваат со лутината кон Трамп кај некои од највлијателните личности на партијата на Капитол хил.

Откако соработуваа тесно со републиканците во Сенатот на почетокот на годината, некои од најголемите конгресни стратези на партијата велат дека неколкумината политички советници што ги задржа Трамп, малку комуницирале со нив уште од почетокот на здравствената криза.

Неговиот штаб за кампањата ќе остане затворен уште неколку недели, а директорот на кампањата на претседателот, Бред Парскал, не бил во Белата куќа од минатиот месец, иако тој е во контакт преку телефон.

Републиканските законодавци ги гледаа неговите долги дневни брифинзи со згрчена гримаса, а потоа преминаа во ужас.

Приватно, партиските лидери на партиите се помалку воздржани во врска со политичката штета што сметаат дека Трамп си ја прави себеси и на кандидатите од републиканците. Еден истакнат републикански сенатор рече дека ноќните сесии се толку болни што веќе не може да поднесат повеќе да ги гледа.

„Би го повикал претседателот да се фокусира на позитивните нешта, сѐ што е направено и како се подготвуваме за можно обновување на пандемијата наесен“, вели конгресменот Питер Кинг, републиканец од Њујорк.

Запрашан за загриженоста во врска со брифинзите на г-дин Трамп, секретарот за печат на Белата куќа, Кејли Мекенани, рече: „Милиони и милиони Американци секој ден се трудат да слушнат директно од претседателот Трамп и да го ценат неговото раководство, невиден одговор на корона вирусот и самоуверен изглед за американската иднина“.

Изненадувањето на Трамп делумно ја отсликува неговата фрустрација од вирусот и неговата неспособност да го забави растот во анкетите на Бајден. Исто така, тоа е илустрација за неговата поширока неспособност да го префрли јавниот разговор на друга тема, нешто што тој речиси секогаш можеше да го стори кога се соочуваше со негативни приказни, почнувајќи од постапката за импичмент, па сѐ до исплатата на порно ѕвезди.

Додека претставници на администрацијата бараат начини да ја повратат предноста, некои републиканци веруваат дека партијата мора да спроведе непосредна рекламна кампања која ќе го разгневи Бајден, идентификувајќи го за нивна корист и врамување на изборите како јасен избор.

„Ако Трамп е проблем, тој веројатно ќе изгуби“, вели Блек, консултант. „Ако го направи тоа за Бајден и економијата се подобрува, тој има шанси“. (Њујорк тајмс)