„Нервите, нервите“: Алкараз откри од каде дошле грчевите на мечот со Ѓоковиќ


 

Карлос Алкараз рече дека грчевите што го мачеа при поразот од Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос на Франција се резултат на напнатоста и нервите за време на натпреварот, што тој го опиша како нешто што никогаш претходно не го доживеал во животот.

„[Тоа] беше навистина тешко за мене денес. Никогаш не сум почувствувал нешто како денес. Никогаш не сум ја почувствувал таа тензија што ја почувствував на тој натпревар“, изјави Шпанецот.

Ѓоковиќ го победи Алкараз со 6-3, 5-7, 6-1, 6-1 и се пласираше во своето седмо финале на Отвореното првенство на Франција. По два екстремно интензивни сета, Алкараз почна да страда од грчеви по целото тело и повеќе не можеше да трча. „Не е лесно да се игра против Новак. Се разбира, легенда на нашиот спорт“, рече тој.

„Ако некој каже дека влегува во теренот без напнатост играјќи против Новак, тој лаже. Секако дека играјќи полуфинале на грен слем, имате многу нерви, но уште повеќе со соочувањето со Новак. Тоа е вистината. Следниот пат кога ќе се соочам со Новак, се надевам дека ќе бидам поинаков, но нервите ќе бидат тука“, рече Алкараз.

Запрашан дали размислува да не го заврши натпреварот, Алкараз рече: „Ќе се жалев за себе ако се повлечев. Мислев дека веројатно имам 1% шанса да се вратам“.

Ѓоковиќ оди во финалето на Ролан Гарос бркајќи ја историјата додека сака да ја освои рекордната 23-та гренслем титула за мажи. „Годинава многупати кажав дека за време на сезоната на земјена подлога, Ролан Гарос е местото каде што сакам да го достигнам врвот на земја, каде што сакам да го играм мојот најдобар тенис“, рече тој. „Значи, се ставив себеси во друга навистина идеална позиција да освојам грен слем. Тоа е во основа она што сè уште ме тера кога ќе се разбудам наутро и размислувам за сезоната и размислувам за работите што сакам да ги постигнам. Грен слемовите се она што најмногу ме води “.

Ѓоковиќ ќе се соочи со Каспер Руд во недела, откако Норвежанецот стигна до своето трето финале на грен слем и второ последователно на Ролан Гарос, демонтирајќи го Александар Зверев со 6-3, 6-4, 6-0.

„Минатата година беше против Рафа, оваа година против Новак, па што можете да кажете?“ рече Руд. „Тоа се двајца од најтешките играчи во историјата. Морам да играм без премногу чувства, само да се обидам да уживам“.