Нејмар се поблиску до Барселона

Француските медиуми денеска известија дека во Париз се одржани нови преговори во врска со трансферот на Нејмар во Барселона.

Каталонскиот Мундо депортиво, пак, тврди дека е постигнат договорт и дека пресудила желбата на Бразилецот за враќање во Барселона.

Според истите избори, Барса ќе плати 160 милиони евра за играчот, а исплатата ќе биде реализирана во две рати.

На почетокот на преговорите ПСЖ бараше од каталонците 100 милиони евра, како и играчот Дембеле, но на крајот сепак прифати целиот трансфер да се реализира во пари, со цел до крајот на преодниот рок  да го Дибала од Јувентус.

Нејмар јасно му даде од знаење на спортскиот директор на Парижаните, Леонардо дека освен во Барселона, не сака да оди во ниеден друг клуб, иако за него беа заинтересиран и Реал и Јувентус.