Небензија: САД се смешни, немаат право на санкции против Иран

Амбасадорот на Русија во ОН, Василиј Небензија, ги нарече САД смешни поради тврдењато на таа земја дека сè уште е дел од иранскиот нуклеарен договор, две години откако се повлече од него, што би значело дека Вашингтон би можел повторно да иницира санкции против Техеран.

– Ова е смешно. Не се членка и немаат право да иницираат санкции, изјави рускиот амбасадор во ОН пред новинарите.

Дипломати велат дека САД ќе се соочат со комплицирана битка доколку се обидат да предизвикаат враќање на санкциите, вклучително и ембарго за вооружување на Иран.

Небензија вели дека Вашингтон треба да размисли дали вреди да се иницира такво нешто.

– Закрепнувањето дефинитивно ќе стави крај на Заедничкиот акционен план (ЈЦПОА. Меѓународната агенција за атомска енергија ќе престане со најнаметливите инспекции на Иран“, предупреди тој, прашувајќи „Дали е во интерес на САД тоа да се случи?

Во 2015 година, САД, Русија, Кина, Германија, Велика Британија и Франција потпишаа договор со Иран кој го спречува Техеран да развива нуклеарно оружје во замена за олеснување на санкциите.Советот за безбедност на ОН усвои резолуција според која САД продолжуваат да учествуваат, иако се повлекоа. Американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од спогодбата во 2018 година и договорот потпишан за време на претседателството на Барак Обама,  го опиша како „најлош договор досега.