Не фрлајте ја козметиката со истечен рок, шминкерите тоа никогаш не го прават: 6 генијални начини да ги употребите во домот


Професионален шминкер откри неколку трикови кои ќе ве воодушеват. Откријте зошто тој никогаш не ја исфрла козметиката со поминат рок – тие се исклучително корисни во домаќинството.

Не е невообичаено да се користат одредени козметички производи за сосема различни цели. Значи, секоја жена ќе ви каже дека чистиот лак не е само за размачкување на ноктите. Со него, ќе ја запрете петлата што “започнала” на чорапите, ќе ги поправите завртките што постојано се одвртуваат итн.

Еден козметичар сподели на социјалните мрежи неколку совети за користење производи за нега и убавина, целосно за неочекувани цели. Како што истакна, никогаш не ја фрла козметиката со поминат рок, напротив, секоја ја наоѓа својата цел!

Тоник за лице

Тоник за лице исто така делува како антисептик. Може да се користи за бришење на рацете или телефонот, а овој козметичар вели дека е одличен за бришење на тастатурата на која се акумулира прашина и нечистотија.

Пудра за лице

Обично пудрата за лице содржи минерални соли кои добро ја апсорбираат влагата, што е многу корисно. На пример, пред да одите во теретана, можете да ги пудрате деловите од телото што најмногу се потат.

Исто така, пудрата во прав се користи како сув шампон. Кога немате време да ја измиете косата, сè што треба да направите е да пудрате во коренот и добро да чешлате. Прашокот ќе апсорбира себум и косата веднаш ќе изгледа почисто. 

Масло за лице З

а да сјае мијалникот, доволно е да го испрскате со масло за лице. Распрскјате го маслото на целата површина, оставете го да отстои некое време, а потоа избришете го со хартиена крпа. На површината ќе се формира тенок филм, кој ќе спречи дамки од сапуница во мијалникот. 

Крем за раце 

Се случува да купите крем за раце што се покажува дека е премногу мрсен. Не го фрлајте, користете го за полирање на кожни предмети. Со него, можете да освежите чанти, паричници, обувки, па дури и кожен мебел. 

Мицеларна вода

Овој производ е одличен за отстранување на шминка и шминка на облека, како и „лепак“ што останува на предметите по отстранување налепници и етикети.

Спреј за коса 

Ако сакате брзо да ги отстраните влакната од домашно милениче од облеката, користете лак за коса. Попрскајте ја облеката со лак, а потоа „тријте“ со чиста крпа. Сите влакна ќе останат на неа.