НБА во случај на откажување на сезоната ќе изгуби милијарда долари

САД– Пандемијата на коронавирус претставува голема опасност за најсилната кошаркарска лига во своетот. Доколку сезоната се откаже, НБА ќе изгуби околу милијарда долари, пренесува „Вашингтон пост“.

Претходно беше објавено дека лигата има три опции за продолжување на сезоната: продолжување со публика, продолжување на натпреварите без публика, можност за организирање на добротворен турнир со учество на разни играчи кои би биле тестирани и изолирани.

НБА лигата беше прекинато откако кошаркарот на Јут, Руди Гобер беше позитивен на тест за коронавирус.