НБА лигата размислува да ги одржи сите плеј-оф натпревари во Лас Вегас

Раководителите на Националната кошаркарска асоцијација (НБА) размислуваат за опциите да ја поминат целата фаза во плеј-офот во Лас Вегас, но размислуваат за други опции за крај на сезоната, пренесува „Спортс илустрејтед“.

НБА натпреварите беа прекинати на еден месец во средината на март, откако првиот играч на Јута Џез, Руди Гобер, а подоцна и други кошаркари се тестираа позитивно за новиот коронавирус. Во меѓувреме, кризата со КОВИД-19 сериозно се влоши во САД, а засега не е јасно дали Лигата ќе продолжи на 13 април, што се чини малку веројатно. Раководството на НБА лигата веќе ги има отпишано останатите дуели од регуларниот дел на сезоната, но во исто време, тие се свесни дека не може да се одржат стандардните плеј-оф мечеви, што предвидуваат патување помеѓу различни градови од 16 екипи. Затоа, една од варијантите и сите натпревари од плеј-офот да се одржат во еден град и Лигата смета дека Лас Вегас најдобро одговара за целта.

Постојат и многу пречки за спроведување на ваква идеја, за што ќе се бара тестирање за присуство на КОВИД-19 на илјадници играчи, тренери, службени лица, сервисен персонал, судии, тимови за телевизиски преноси и други, што пак може да предизвика критики затоа што поголемиот дел од населението во САД нема слободен пристап до вакви тестови. Доколку целосно одбие да ја заврши сезоната, Лигата се соочува со огромни финансиски загуби кои ќе ги додадат загубените 400 милиони долари од кинескиот пазар, откако директорот на НБА тимот ги поддржа социјалните протести во Хонг Конг.