Навални бара од Русија да му ги врати алиштата за истрагата за труењето

Алексеј Навални со сопругата Јулија. Навални уште се опоравува во болницата „Шарите“ во Берлин

 

МОСКВА – Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, во понеделникот побара од Русија да ја предаде облеката што ја носеше кога падна во кома минатиот месец и ја обвини Москва дека задржува важен доказ за неговиот случај.

Отворениот противник на претседателот Владимир Путин изјави дека му биле одземени облеките пред да биде пренесен во Германија на лекување од Сибир, откако тој тешко се разболе на домашен лет.

Берлин вели дека тестовите во Германија, Франција и Шведска утврдиле дека тој е отруен со нервен агенс новичок, а Западот побара објаснување од Русија.

Москва соопшти дека допрва треба да види докази за злосторство и одби да отвори истрага досега, наместо да отвори истражна истрага. Кремљ негираше каква било вмешаност.

„Пред да ми дозволат да ме одведат во Германија, тие ми ја соблекоа целата облека и ме испратија целосно гол“, напиша Навални на својата веб-страница додека се опоравува во германската болница.

„Со оглед на тоа што новичок беше пронајден на моето тело и дека многу е веројатна инфекција преку контакт, мојата облека е многу важен доказ“, рече тој.

„Барам облеката внимателно да се спакува во пластична кеса и да ми се врати“, рече Навални.

Облеката на Навални ја однеле истражителите и веќе не се наоѓа во болницата во сибирскиот град Омск, каде што првично бил хоспитализиран, јави новинската агенција РИА, цитирајќи го локалното министерство за здравство.

Русија рече дека треба да види повеќе докази пред да се отвори официјална кривична истрага и побара од Германија да ги предаде медицинските податоци на Навални за да можат да бидат прегледани.

„30-те дена ‘предистрага’ беа искористени за да се скријат овие важни докази“, рече Навални.

Иван Жданов, член на тимот на Навални, рече дека руската сообраќајна полиција ги повикала на распит портпаролот на Навални и другите членови на тимот, како дел од истражната истрага. (Ројтерс)