НАСА се огласи по американското враќање на Месечината, а сподели и фантастична фотографија од кратерот


Американската НАСА го објави историскиот успех на компанијата Intuitive Machines, која пред неколку дена успеа да слета вселенско летало на Земјиниот сателит по 52 години отсуство на вселенски летала од САД на Месечината.

Во врска со фантастичниот подвиг, НАСА изјави дека ова е прво слетување на Месечината како дел од кампањата Артемис.

„Шест научни инструменти на НАСА исто така се упатија кон јужната страна на Месечината како дел од летот. Ова ќе ни помогне да се подготвиме за идно истражување на површината на Месечината на многу различни начини, како што е проучувањето на интеракцијата помеѓу вселенското време и површината на Месечината , собирање податоци за геолокација и навигација и мерења за тоа како микрогравитацијата влијае на криогените горива (горива кои бараат складирање на многу ниски температури итн.)“, објаснуваат тие.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by NASA (@nasa)

Нагласија и дека првите фотографии од јужната страна на Месечината се очекуваат во наредните денови.

Покрај тоа, НАСА сподели фотографија направена од камерата во боја на лендерот на вселенското летало Одисеја.

„Поглед на кратерот Шомбергер на Месечината на околу 10 километри над површината на Месечината. Сивкастата, карпеста површина на Месечината изгледа закривена во црнилото на вселената. Во долниот десен агол се гледа дел од лендерот“, заклучија тие.