НАСА ја одложи мисијата да испрати екипаж на Месечината


Астронаутите на американската вселенска агенција НАСА нема да имаат можност да чекорат по површината на Месечината барем до септември 2026 година.

Последен пат луѓето биле на Месечината во 1972 година, а благодарение на мисијата во рамките на програмата на НАСА Артемис, тие се на пат да се вратат на површината на Месечината. Сепак, американската вселенска агенција ја одложи мисијата за уште една година, што значи дека астронаутите нема да патуваат на Месечината пред септември 2026 година. Одложувањето на мисијата Артемида III ќе ѝ овозможи на НАСА повеќе време да ја развие технологијата.

Треба да се каже дека агенцијата сè уште го нема леталото што ќе ги спушти астронаутите на површината на Месечината, ниту оделата што тие ќе ги носат. Во објавувањето на одложувањето, администраторот на НАСА Бил Нелсон рече дека безбедноста е најважна.

„Нема да летаме додека не бидеме подготвени“, беше јасен Нелсон.

НАСА, исто така, ја одложи мисијата Артемис II, која сега е планирана за септември 2025 година. Во оваа мисија, четворица астронаути ќе летаат околу Месечината без намера да слетаат на нејзината површина. Пред ова одложување, мисијата беше планирана за крајот на оваа година. Екипажот составен од Џереми Хансен, Кристина Кох, Виктор Гловер и Рид Вајсман е во процес на обука.

Мисијата Артемида I беше спроведена во ноември 2022 година и беше демонстрација на беспилотната ракета SLS и капсулата Орион што ќе ги транспортира астронаутите во орбитата на Месечината. Но, капсулата има потреба од инсталирани системи за поддршка на животот пред да може да се качи екипажот на Артемис II, а НАСА во моментов е загрижена за електрониката на системот, која мора да се провери. На инженерите им треба повеќе време за да го разберат однесувањето и перформансите на топлинскиот штит што ја штити капсулата Орион за време на „огненото“ влегување во атмосферата на Земјата за време на враќањето на астронаутите. Овој штит претрпе неочекувана загуба на материјал за време на враќањето на мисијата Артемида I.

Најголемиот проблем што го има НАСА е веројатно слетувањето на леталото на мисијата Артемида III. Тоа летало ќе го произведува компанијата SpaceX, а всушност ќе биде верзија на огромниот нов Starship кој се тестира во Тексас. Идејата е астронаутите да се префрлат на Ѕвездениот брод во орбитата на Месечината, по што би го искористиле за да слетаат на површината на Месечината.

SpaceX мора да обезбеди оптимална работа на леталото, но и да изврши демонстрација без екипаж. За да биде Starship во близина на Месечината, неопходно е SpaceX да го наполни горивото на своето летало во орбитата на Земјата, што е сосема нова практика.

Ќе бидат потребни 10 или повеќе лансирања за да се достави доволно гориво до леталото над Земјата за да се овозможи патување до Месечината, а потоа и слетување.

Администраторот на НАСА, Џим Фри, верува дека технологијата може да се усоврши до септември 2026 година.

Датумите на мисиите Артемида IV и Артемида V сè уште не се променети и се планирани за 2028 и 2029 година. Во мисијата Артемида IV, првиот астронаут ќе отпатува до лунарната станица Гејтвеј, која ќе биде изградена оваа деценија. Следната мисија ќе воведе уште еден систем за слетување наречен Blue Moon, кој го развива Blue Origin, компанија во сопственост на милијардерот Џеф Безос.