Напнато во Киргистан – изборите поништени, опозицијата влезе во владините згради

Демонстрантите кои излегоа на улиците по објавувањето на резултатите од изборите стојат пред зградата на владата која ја освоија (Ројтерс)

БИШКЕК – Опозициските групи соопштија дека ја презеле власта во Киргистан во вторникот, откако ја презедоа контролата над владините згради за време на постизборните протести во стратешки важната држава од Централна Азија.

Претседателот Соронбаи Џенбеков рече дека земјата, која е домаќин на руска воздушна база и голем рудник за злато, контролиран од Канада, се соочува со обид за државен удар.

Тој повика на смиреност и им нареди на безбедносните сили да не отвораат оган кон демонстрантите по немирите во текот на ноќта во кои владата соопшти дека едно лице е убиено при 590 ранети. Официјалните лица соопштија дека гласањето ќе биде повторено, но не беше јасно кој ќе го спроведе.

Изгорени автомобили го преполнија Бишкек, главниот град, откако демонстрантите упаднаа во главната зграда на владата, позната како Белата куќа, која за кратко се запали пред службите за итни случаи да го изгаснат пожарот.

Остатоци од внатре, вклучително и владини документи и канцелариски мебел, беа расфрлани надвор откако демонстрантите разбија делови од него.

Киргистан, кој се граничи со Кина и е близок сојузник на Русија, веќе долго време е платформа за геополитичка конкуренција меѓу Москва, Вашингтон и Пекинг и има историја на политичка нестабилност: двајца нејзини претседатели беа соборени од бунтовите во последните 15 години.

Опозицијата соопшти дека формирала координативен совет и разговарала за составот на привремената влада. „Лидерите на партиите што учествуваа на изборите ја презедоа одговорноста за враќање на јавниот ред“, рече советот.

Опозициските групи, исто така, го ослободија Алмазбек Атамбаев, поранешен претседател затворен под обвинение за корупција, откако се скара со Џенбеков. Атамбаев не беше именуван за никаква улога, а Џенбеков не покажа непосредни знаци на откажување од власта.

Кабинетот, кој работи во зграда одвоена од Белата куќа, соопшти дека тој продолжува да функционира, иако премиерот Кубатбек Боронов не се појавил во јавноста од почетокот на немирите.

Централната изборна комисија соопшти дека ги поништила резултатите од изборите, што значи дека наскоро ќе треба да се одржи ново гласање.

Парламентот соопшти дека ќе се обиде да одржи итен состанок во среда, откако пратениците не успеаја да соберат кворум во вторникот. Неколкумина опозициски политичари повикаа да се инсталира привремен кабинет за да се легитимира трансферот на власта.

Руската амбасада во Киргистан соопшти дека поддржува решавање на ситуацијата во земјата преку законски средства, додека се гарантира стабилност и безбедност на луѓето.

Проблемите избувнаа во понеделникот откако полицијата употреби солзавец и водени топови за да растера илјадници луѓе кои бараат да бидат поништени резултатите од парламентарните избори.

Западните набудувачи изјавија дека изборите, кои се чинеше дека им дадоа најмногу места на две партии од власта кои поддржуваат поблиски врски помеѓу поранешната советска република и Русија, беа нарушени со купување гласови.

Демонстрантите ослободија и неколку поранешни високи функционери затворени под управата на Џенбеков, вклучително и екс-премиерот Сапа Исаков.

Неколку провинциски гувернери поднесоа оставки. (Ројтерс)