Наоми Кембел ja тужи ексдечкото милијардерот Доронин, бара да му врати 3 милиони долари

Англија– Супермоделот Наоми Кембел е тужена од нејзиното поранешно момче, рускиот милијардер Владислав Доронин.

Според правните документи до кои дојде ТМЗ, Доронин вели дека Кембел сè уште поседува дел од неговиот личен имот. Доронин го проценува на над 3 милиони долари.

Рускиот бизнисмен исто така вели дека Кембел му должи пари откако тој и позајмил сума со текот на годините. Доронин вели дека сега одбива да ги врати парите.

Доронин е познат како еден од „кралевите на руските недвижнини“. Своето богатство го заработи преку деловните потфати и е основач на „Капитал груп“, компанија за развој на недвижнини. Доронин е исто така сопственик, претседател и извршен директор на Аман, луксузна хотелска група која опфаќа 20 земји и е претседател и извршен директор на ОКО Група – друга фирма за развој на недвижнини.

Во меѓувреме, се проценува дека Кембел заработила 60 милиони долари во нејзината кариера како супермодел,

Доронин и Кембел првпат започнаа да се дружат во 2008 година и беа двојка пет години се додека не се разделија во 2013 година. Тие се веќе седум години разделени, но Доронин опстојува на своите тврдења.

Кембел претходно беше во врска со басистот У2, Адам Клејтон од 1993 до 1994 година, и италијанскиот бизнисмен Флавио Бриаторе од 1998 до 2003 година. Наводно, таа се забавувала и со Лиам Пејн два месеци во 2019 година.

Во меѓувреме, Доронин е во врска со рускиот модел Кристина Романова од 2015 година.

Актерката и модел претходно се појави на суд неколку пати и беше осудувана за физички напад во четири наврати помеѓу 1998 и 2015 година. Кембел исто така сведочеше на суд во 2010 година на судењето за воени злосторства против поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор.

Неодамна, Кембел ја покажа својата нова рутина за летови за време на коронавирусот. Во март, Кембел објави фотографии на кои е облечена во целосен костум на хазмати и штит на лицето додека фаќа лет. Експертите изјавија дека повеќе луѓе треба да бидат претпазливи додека летаат како Кембел.