Наоми Кембел е самоизолирана во облека на Елизабет Тејлор

САД- Се чини дека Наоми Кембел е во мисија да седи дома повеќе од било кој друг. На Инстаграм, таа ги советува следбениците да останат позитивни, заедно да вежбаат во живо и ги поканува другите да се придружат. Сепак, реалното шоу на супермоделот „Making the Cut“, на Amazon Prime е тоа што  привлекува внимание. Секој петок откако ќе се објави новата епизода, гледачите моментално можат да ги остават настрана своите грижи, поминувајќи еден час и да инвестираат во натпревар за дизајн, замислувајќи како би било да се натпреварувате во неделни модни предизвици.

„На многумина им давам надеж и можности“, изјави Кемпбел во телефонското интервју за „Инстајл“ , размислувајќи за вредноста што го нуди шоуто за време на пандемијата. “Има многу луѓе таму, кои веројатно ќе го разгледаат и ќе речат:” Јас би можел да бидам следниот “, и тоа е за што се работи. Ние сакаме такви луѓе, ширум светот. Постојат некои неверојатни млади, надарени дизајнери надвор таму кои едноставно ја немаат платформата или се во можност да ги добијат врските што им се потребни за да излезат таму. Ова шоу ја дава таа можност “.

Кембел вели дека промовирањето на овие актуелни дизајнери е причината поради која таа сакаше да се приклучи на славниот кастинг, во кој се вклучени и домаќините Хајди Клум и Тим Ган, како и судиите Никол Ричи, Џозеф Алтузара и Карин Ротфилд. Обично, Кембел вели дека таа е „никогаш сигурна“ кога станува збор за учества во реални шоуа, бидејќи не е некој кој може да лаже зад камерата.

„За мене, тоа не е реалност“, вели таа.. “Она што го гледате е таа која сум. Не е покерско лице [кога гледам во дизајни], тоа е само начинот на кој гледам и ги набљудувам. Сакам да видам колку што можам, да знам дали тие ги исполнуваат критериумите за она што од нив е побарано да го направат “.

Што барате кога станува збор за пронаоѓање на следниот голем дизајнер?

-Јас не барам совршенство, затоа што тие се таму за да научат. Само барам дали се обидуваат да се подобрат. Сакам да бидете сигурни дека тие го вклучуваат она што го побаравме од нив со секој предизвик и да бидете свесни дека тие добија одлична платформа, Амазон, за да можат да ја искористат. Многу дизајнери со кои работам, доколку ја имаа таа платформа уште од почетокот на нивната кариера – ох, Боже. Тоа е голем дострел. Значи, сакате да знаете дека тие имаат потенцијал и разбирање да размислуваат на глобално ниво и да го исполнат тој дострел. Дали ќе се разбере на секој континент? Дали секој ќе го разбере овој дизајнерски јазик или интерпретација? Тоа се работите за кои размислувам, вели Наоми која од 80-тите е се уште е меѓу најбараните манекенки во светот.

За Инстајл откри дека благодарејќи на гените, сега, во самоизолација не мора да се шминка а пак да изгледа свежо. Се уште ја интересира модата па по дома носи облека на актерската дива Елизабет Тејлор, купени на аукции.

-Лиз Тејлор беше една и единствена. И како актерка, и како жена и како модна икона, вели Кембел.