Наjмaлку три жртви во силен земјотрес во Иран

Земјотрес со сила од 5,9 степени го погоди северозападниот дел на Иран при што загинаа најмалку три лица, јавуваат државните медиуми.

Според првичните извештаи, најмалку 20 други биле повредени. Властите објавија дека обилните дождови во областа ги попречуваат напорите за спасување.

Американскиот геолошки преглед во врска со овој земјотрес издаде предупредување во кое се вели дека станува збор за катастрофа со многу жртви.