Накитот на Грејс Кели: Кој ги наследи уникатите на  „Картие“ и „Ван Клиф и Арпелс“

САД– Грејс Кели, филмската и модна икона, која како ѕвезда во подем во Холивуд се омажи во кралското семејство на Монако, е родена на 12 ноември 1929 година во ирско католичко семејство во Филаделфија, Пенсилванија. Посетуваше скапи приватни училишта пред да се пресели во Њујорк за да студира на Американската академија за драмски уметности.

Кели, која работеше како модел додека беше во Њујорк за да ги плати своите сметки,  дебитираше на Бродвеј во „ The Father “ од Август Стриндберг во ноември 1949 година. Откако изигра помали улоги, таа привлече поголемо внимание како сопруга на Гари Купер во култниот филм High Noon .

Кели подоцна беше ѕвезда во филмовите на генијалниот режисер Алфред Хичкок. Глумеше во култните Dial M for Murder (1954), Rear Window (1954), и To Catch a Thief (1955). Кели се откажа од Холивуд на само 26 години за да се омажи за принцот Рение Трети од Монако, откако го запозна на француската ривиера за време на Канскиот фестивал. Кралската венчавка се одржа во текот на два дена, на 18 и 19 април, во 1956 година.

Кели, веќе позната по својот неверојатен изглед и беспрекорен вкус, доби накит што буквално ѝ личи на принцеза. Принцот Рение III и подари на Кели не само еден, туку два свршенички прстени. И двата беа на Картие, а првиот беше од рубин и дијаманти во боите на Монако. Кога актерката не била воодушевена од скромниот прстен, на нејзината рака и се појавил смарагдно исечен дијамант од 10,48 карати.

Првиот свршенички прстен во боите на Монако

Кели беше доживотна обожавателка на Картие. Принцот Рение III на денот на нивната венчавка на принцезата Грејс и подари три-реден дијамантски ѓердан, тежок 64 карати. На ѓерданот, создаден и од Картие, имало кружни и смарагдно исечени дијаманти поставени во платина. Многу од накитот на Грејс Кели сега е во колекцијата на кралското семејство, ги носат ќерките Каролина и Стефани, дури и внуките, а токму овој ѓердан му припаѓа на принцот Алберт Втори.

Вториот свршенички прстен

Кели имала прилично склоност кон бисери и често била фотографирана облечена во обична, но воодушевувачка низа бисери.

„Претпочитам бисери на екранот и во приватниот живот“, беше цитирана еднаш таа во 1950-тите кога беше прашана за нејзиниот вкус на накит.

Принцезата беше клиент и на друг француски бренд за накит: Van Cleef & Arpels. Кога принцот Рение се оженил, Луис Арпелс наводно му напишал белешка со честитки и нудење на неговите услуги. Подоцна, Кели доби неверојатен пакет направен од куќата: бисерен ѓердан украсен со дијаманти, бисерен и дијамантски прстен во форма на кришки, бисер и дијамантски обетки со копчиња и бисерна нараквица исто така поставена со дијаманти. Ван Клиф и Арпелс на крајот беше именуван како „златар на кнежеството Монако“, а принцезата Грејс додаваше парчиња од јувелирницата во нејзината колекција со текот на годините, вклучувајќи неколку брошеви и ѓердани од Алхамбра.