Најмалку 51 загинат во затворот во колумбискиот град Тулуа


epa10038681 Relatives remain waiting for news about the prisoners held in the Tulu prison, in Tulua, department of Valle del Cauca, Colombia, 28 June 2022. The number of deaths in the fire that occurred early Tuesday in the prison of the Colombian city of Tulua (southwest), amounted to 51, official sources reported. The tragedy apparently began with a fight that escalated into a riot in which some inmates set mattresses on fire, sparking a fire that spread through much of the medium-security prison. EPA-EFE/Ernesto Guzman Jr.

Најмалку 51 затвореник загина во пожарот што избувна за време на бунт во добро обезбедуваниот затвор во југозападниот колумбиски град Тулуа, изјави денеска шефот на националната затворска агенција.

Трагедијата претставува еден од најлошите инциденти со насилство во затвор во оваа земја.

-Тоа е трагичен и катастрофален настан, изјави претходно денеска Тито Кастеланос, директор на затворската агенција ИНПЕЦ, за локалното радио Каракол.

„Имаше бунт, затворениците ги запалија душеците што доведе до пожарот“, рече тој.

Кастеланос подоцна ја потврди смртта на 51 лице, од кои 49 починаа во затворот, а двајца подоцна во болница.

-За жал, повеќето се умрени од вдишување чад, изјави Кастеланос за Каракол.

Дваесет и четири лица се згрижени во болницата, а пожарот го изгаснале локалните пожарникари, додаде тој.

Во затворот имало вкупно 1.267 затвореници, а одделението каде што избувнал пожарот може да прими 180 лица.

Во Колумбија, како и во многу земји од Латинска Америка, затворите се исклучително пренатрупани.

Во колумбиските затвори можат да се сместат вкупно до 81.000 затвореници, но во моментов во нив има околу 97.000, покажуваат официјалните податоци.