Најмалку 26 лица загинаа во серијата торнада во САД


Најмалку 26 лица загинаа во серијата торнада што ги погодија градовите во јужниот и средниот запад на САД.

Силниот ветер оштети куќи, а стотици илјади луѓе останаа без струја, објави денеска Би-би-си.

Торнадото најсилно ги погоди американските сојузни држави Вирџинија, Охајо и Пенсилванија, а помина и низ Арканзас, Тенеси, Илиноис, Индијана, Алабама и Мисисипи.

Гувернерката Сара Хакаби Сандерс во петокот прогласи вонредна состојба во Арканзас, а Националната гарда беше активирана за да помогне во последиците од невремето.

Сандерс рече дека разговарала со американскиот претседател Џозеф Бајден за ситуацијата и дека претседателот ветил федерална помош.

Покривот на театар за време на концерт на хеви метал во Белвидер, Илиноис, се урна во петочното невреме, при што едно лице загина, а 28 се повредени. Минатата недела во торнадо во Мисисипи загинаа 26 лица.