Најмалку 14 загинати при бомбашки напад во Пакистан

Најмалку 14 лица загинаа, а 15 други се ранети денеска при експлозија на бомба на пазар во пакистанскиот град Куета.

Како што соопшти локалниот полициски претставник Абдул Разја Чема, повеќето од жртвите се припадници на шиитиското малцинска заедница Хазара, кои и во минатото без цел на напади на екстремните сунитски исламисти.

– При експлозијата во квартот Хазаранџи во Куета имаме 14 загинати и 15 ранети, изјави Чема.

Засега никој не презеде одговорност за нападот.

Според официјалните податоци, 77 проценти од жителите на Пакистан се сунити, 19 отсто се шиити, а останатите четири проценти се хиндуси, христијани, сики и припадници на други верски заедници.