Најголем број новозаразени во Франција од крајот на мај

 

Во Франција во изминатите 24 часа забележани се уште 1.695 случаи на корона вирус, најмногу од 30 мај, кога беа забележани 1.828 случаи.

Вкупниот број заразени од корона вирус сега изнесува 194.029, пренесе Ројтерс.

Министерството во соопштението наведе дека бројот на пациенти на одделенијата за интензивна нега денесла опаднал за четири, откако два дена по ред растеше.

Сега на интензивна нега се 384 лица.