Најџел Фараж бил гаѓан со камења и влажен цемент


Британскиот политичар и ТВ водител Најџел Фараж денеска бил нападнат додека се поздравувал со граѓаните за време на изборната кампања.

Како што пренесува британски Сан, Фараж бил гаѓан со камења, влажен цемент и кафе од млад човек во центарот на Барнсли додека политичарот ги поздравувал граѓаните од автобусот. Полицијата набрзо го уапсила човекот кој го таргетирал Фараж.

Фараж одлучи да се кандидира за оваа позиција на изборите на 4 јули, со што поддршката за британската Реформска партија е само два процентни поени помалку од владејачките конзервативци, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење спроведено од британската агенција за истражување на пазарот и аналитика „YouGov“.

Фараж ѝ се заблагодари на полицијата во Јужен Јоркшир, додавајќи: „Нема да бидам малтретиран од насилна левичарска толпа што ја мрази нашата земја“. Фараж бил предупреден од полицијата да не излегува од автобусот.

Тоа доаѓа една недела откако Викторија Томас Бовен (25) беше обвинета за напад и злосторничка штета откако фрли милкшејк  на Фараж додека напушташе паб.
Тој се обиде да го расветли инцидентот со милкшејк подоцна истиот ден додека позираше за медиумите со послужавник со четири милкшејкови од банана на  Мекдоналдс.

Не е прв пат на Фараж да му фрлат милкшејк. Во 2019 година, кога тој водеше кампања како лидер на партијата „Брегзит“, врз него беше фрлена банана „Five Guys“ и милкшејк со солена карамела за време на прошетка во Њукасл.