Наградите „Цезар“ без Полански: Славниот режисер на удар на активистите за правата на жените

Франција- Славниот режисер Роман Полански (86) нема да присуствува на доделувањето на наградите „Цезар“ вечерва во Париз. Наградите се француски еквивалент на американскиот Оскар а неговиот последен филм „Офицер и шпион“  кој освои Сребрена мечка на фестивалот во Венеција , за антисемитски гонења на францускиот капетан Алфред Дрејфус и за неговата погрешна предавство во 1890-тите, вечерва е подготвен за повеќекратни Цезари.

Активистите за правата на жените повикаа на бојкот на вечерашната церемонија на Цезар во Париз, поради ново обвинување за силување, и ги малтерисаа ѕидовите со антиполанските транспаренти и графити на местото на настанот и седиштето на академијата Цезар.

Полански рече дека решил да не присуствува на церемонијата за да ги заштити своите колеги и неговата сопруга и децата. Сепак, критичарите велат дека тој го користи филмот за да се претстави како жртва на неправеден прогон.

Целото раководство на Цезар, во кое доминира машкиот пол, се повлече од неодамна, во меѓувреме, во расправијата околу неговата византиска структура за донесување одлуки и за тоа како да се справи со проблемот со Полански.

Обраќајќи се по повод новото обвинение против него и другите обвинувања низ годините, тој рече: „Фантазиите на нездравите умови сега се третираат како докажани факти“.

„Знаеме однапред како ќе се игра оваа вечер“, напиша Полански во својата изјава.

Полански се уште се бара во САД, децении откако беше обвинет за силување 13-годишно девојче во 1977 година. Тој се изјасни за виновен за незаконски сексуален однос со малолетничка, но ја напушти земјата во пресрет на казната.

Минатата година, Французинка излезе со обвинение дека Полански ја силувал во 1975 година во неговата швајцарска вила кога имала 18 години. Полански го негираше тоа, а обвинувањата се премногу стари за истрага.

Полански, кој како дете го преживеал холокаустот во Полска, рече дека годинашните награди „немаат место за филм чиј предмет е да ја брани вистината и да се бори против неправдата, слепата омраза и антисемитизмот“.

„Паралелата што се прави помеѓу антисемитите кои го нападнаа Дрејфус и феминистките од денешнината кои се борат за еднаквост меѓу мажите и жената и крајот на неказнивоста за сексуални престапи е едноставно одвратна“, рече Селин Пикс, од активистичката група Осез ле Феминиизм.

„И ова е целосно лудо, две години по #MeToo, дека додека во САД (холивудскиот продуцент Харви) Вајнстин е прогласен за виновен за силување и сексуален напад, во Франција, го славиме Роман Полански, кој е обвинет за силување на деца“, додаде Пикс.