Надежите за враќање на Мареј потопени од Ажер-Олиасиме во втората рунда на УС Опен

Канаѓанецот победи со 6-2, 6-3 и 6-4 за да влезе во третата рунда. Телото на Енди Мареј по операцијата на колкот пред 20 месеци уште не е подготвебно за големи напори (Фото: АП)

Враќањето на Енди Мареј на Отвореното првенство на САД заврши во второто коло во рацете на канадскиот вундеркинд Феликс Ожер-Алиасиме и Шкотланѓанецот, на неговиот прв грен слем турнир во сингл по операцијата на колкот пред 20 месеци, беше поразен со 6-2, 6-3, 6-4.

Двократниот шампион на Вимблдон (33) претходно во вторникот имаше четириипол часовен маратон во пет сета против Јошихито Нишиока. А тврд и силен 20-годишник беше неговиот противник само два дена подоцна.

Мареј рече: „Тој некако играше како што очекував. Тој е силно момче. Ја презема топката. Овде има очигледно прилично брзи услови. Очекував да игра на тој начин. Тој можеби сервираше малку подобро вечерва отколку што беше во последните неколку недели, што му помогна.

Тој доби многу лесни поени со првиот сервис, а потоа дури и кога ќе одговорев, тој можеше да го диктира и првиот удар во размената. Физички, знаете, јас навистина се справив прилично добро во првиот круг. Но, мислам дека колку повеќе турнири играте, толку повеќе натпревари играте, ќе изградите таков вид на цврстина во вашето тело, што сега јас навистина го немам“.

Мареј, еден од најдобрите враќачи што некогаш ги видел тенисот, не создаде ниту еден поен за за брејк, а Ожер-Алиасиме го освои првиот сет за 41 минута, имаше 18 винери а Мареј само еден.

Дури и Мареј кога би бил на својот врв, без претепани прсти на нозете и исцрпено тело што го остави очаен за ледена бања по неговите напори против Нишиока, можеби ќе се бореше да запре некои удари што експлодираа од рекетот на 15. носител.

Во 2011 година, Ожер-Алиасиме гледаше од трибините на стадионот „Артур Еш“  како Мареј го победува Фелисијано Лопез на патот до полуфиналето. Девет години подоцна, на истото место, тој го имаше веројатно најдобриот меч во кариерата за да ги потопи надежите на поранешниот светски рекет број 1 за втора титула на УС Опен.

„Неверојатно е чувството. Би сакал навивачите да беа тука “, рече Ожер-Алиасиме. „Животот е смешен, дојдов тука како дете во 2011 година и лудо е што девет години подоцна сум тука и победив. Пет месеци сме далеку од тенисот и работев на мојот сервис. Дури и со нервите можев да послужам добро. Но, во задниот дел на вашиот ум знаете дека се соочувате со Енди Мареј. Никогаш не знаете какви трикови има во џебот. Се соочувате со голем шампион“, рече Ожер-Алиасиме. (Гардијан)