Надал со ново историско достигнување во кариерата

Англија–  Рафаел Надал продолжува да испишува нови страници во рекордите на тенисот, а овојпат Шпанецот го подобри достигнувањето за најдолг престој во првите десет.

Надал денеска ја почнува својата 790-та недела во топ 10 на светската ранг-листа. Досегашен рекордер беше Џими Конорс.

Третото место во престижниот пласман го држи Роџер Федерер, кој на овие позиции помина 736 недели.