Надал прв финалист на турнирот во Рим

Вториот светски рекет Рафаел Надал, избори финале на АТП турнирот во Рим, победувајќи го попладнево во два сета грчкиот тенисер Стефанос Циципас.

Полуфиналето траеше еден час и 43 минути и заврши со 6:3 и 6:4.

Триесет и двегодишниот Шпанец во финалето ќе се сретне со победникот од дуелот Новак Ѓоковиќ (Србија) – Диего Шварцман (Аргентина). Овој меч е закажан за вечерво во 20 часот.

Наградниот фонд на турнирот во италијанската престолнина изнесува 5,2 милиони евра.