Надал признава дека Ѓоковиќ е „најдобар во историјата“ по бројот на титулите


Рафаел Надал изјави дека неговиот долгогодишен ривал Новак Ѓоковиќ е најуспешниот тенисер во историјата, иако беше двосмислен кого фановите повеќе сакаат да гледаат.  

Ѓоковиќ ја освои својата 24. грен слем титула во сингл овој месец кога го победи Даниил Медведев во финалето на УС Опен. Тоа го стави два пред Надал и се израмни со Маргарет Корт, која го држи женскиот рекорд.

„Верувам дека бројките се бројки, а статистиката е статистика. Во таа смисла, мислам дека тој [Ѓоковиќ] има подобри бројки од мојот и тоа е неспорно“, рече Надал во интервју за AS објавено во средата.

Прашањето за најдобриот машки играч на сите времиња е често партиско прашање, за кое жестоко дебатираат навивачите на Надал, Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Додека Надал призна дека аргументот е речиси непобедлив, тој призна дека според бројките Ѓоковиќ е на врвот.

„[Постојат] вкусови, инспирација, сензации кои едниот или другиот може да ви ги пренесат, за да ви се допадне едното или другото повеќе“, рече тој. „Мислам дека во однос на титулите, Ѓоковиќ е најдобар во историјата и нема што да се разговара за тоа.

Обидот на Надал да остане во чекор со Ѓоковиќ е попречена поради повреда. Проблемот со колкот значеше дека тој играше само на еден грен слем, Австралија Опен во јануари, во 2023 година. Но, Шпанецот рече дека повредите не се изговор за губење на неговиот рекорд од Ѓоковиќ.

„Како и секогаш, секој може да ја види приказната како што сака, велејќи дека сум претрпел многу повреди. Лоша среќа за мене или лоша среќа што го имав своето тело на овој начин“, рече тој. „Тој имаше уште еден, и на некој начин тоа е исто така дел од спортот. Му честитам на [Ѓоковиќ] за сè што постигнува и тоа не ми предизвикува никаков вид фрустрација“.

Ѓоковиќ има мала предност во однос на Надал во нивниот учинок меѓусебно, поведувајќи со 30-29.

Надал, кој наполни 37 години во јуни, додаде дека неодамнешниот успех на Ѓоковиќ не влијаел на начинот на кој тој ја гледал сопствената кариера.

„Го кажав кога бев тој со најмногу слемови, го кажав кога бевме врзани и го кажувам сега кога сум позади: нема да бидам тој што се обидува преку лична борба да сака да бидам тоа што не сум“, рече Надал. „Она што е, е, а што не е, не е. Го велам ова: многу сум задоволен од сето она што го направив“.

Федерер се пензионираше и Надал рече дека најверојатно ќе се повлече од турнирите во 2024 година. Но, дури и на 36 години, Ѓоковиќ покажува неколку знаци на забавување. Надал верува дека Србинот е единствената вистинска закана за 20-годишниот Карлос Алкараз на врвот на машката игра.

„[Алакараз] беше светски број 1 до неодамна. Иако во моментов е многу млад, практично единствениот ривал што го гледам за него е Ѓоковиќ“, рече Надал. (Гардијан)