Надал лесно ја мина првата пречка на УС Опен

САД – Шпанецот Рафаел Надал се пласира во второто коло на Грен слемот УС Опен, откако ноќеска во три сета го надигра Австралиецот Џон Милман.

Вториот носител на турнирот во Њујорк првито сет го доби со 6:3, а во следните два на противникот му препушти по два гема.

Покрај Надал, ноќта меѓу вторник и среда од носителите победи забележаа уште и Ник Кирјос и Гаел Монфилс,
Вкупниот награден фонд на УС Опен изнесува 57,2 милиони долари.