Надал и официјално се откажа од Ролан Гарос, идната година ќе се пензионира


 

Рафаел Надал се повлече од Отвореното првенство на Франција во 2023 година, откако не успеа да ја добие својата фитнес битка по повредата на колкот што ја доби во јануари.

14-кратниот победник на Ролан Гарос ја објави својата одлука на прес-конференција во четвртокот пред почетокот на турнирот на 28 мај. „Тоа не е одлука што ја донесов, тоа е одлука што ја донесе моето тело“, им рече тој на новинарите во неговата тениска академија во Мајорка.

„Треба да застанам некое време“, додаде Надал, а исто така одби да одреди цврст датум за неговото враќање. „Можеби два месеци, можеби три или четири месеци“. 22-кратниот грен слем шампион додаде дека се надева дека следната година ќе игра во Париз, но очекува дека сезоната 2024 ќе му биде последна на АТП турнејата.

Надал се надеваше дека повредата, која се случи за време на неговиот пораз во второто коло од Мекензи Мекдоналд на Австралија Опен, ќе ѝ требаат само шест до осум недели за заздравување, но на интернет се појави кратко видео на кое Надал e во непријатност за време на тренинг сесијата минатата недела.

Надал овој месец полни 37 години и сега е голем сомнеж да се појави на Вимблдон, кој започнува три недели по завршувањето на турнирот во Париз.