Надал и другите: „Изморени сме од ситуацијата“

Многу од играчите на Австралија опен велат дека целата сага околу Новак Ѓоковиќ го одвлекло вниманието од тенисот и тоа било најлошо за Австралија опен


Легенда: И со и без Ѓоковиќ, Австралија опен ќе биде одличен турнир, рече Рафаел Надал (Фото: АП)

 

МЕЛБУРН – Првиот грен слем натпревар на Рафаел Надал по повеќе од седум месеци е на повидок, тој се враќа од болниот проблем со левото стапало што го ограничи на еден турнир во последната половина од минатата сезона, а во декември доби Ковид-19.

Многу да се зборува, нели? На крајот на краиштата, тој е е сопственик на 20 големи првенства и една од најзначајните фигури во историјата на тенисот. Неговото само присуство на прес-конференцијата на Австралија опен во саботата беше вредно за вести – или, подобро кажано, ќе беше во речиси секоја друга прилика.

Ах, да, во пресрет на овој Австралија опен беше, и се чини дека е предодреден да продолжи да биде, сè за Новак Ѓоковиќ и неговите надежи да ја одбрани титулата на натпревар за кој е потребна за вакцинација, а тој не е вакциниран против корона вирусот. Така, зборовите и говорот на телото на Надал зборуваа за многумина во светот на тенисот кога тој ги крена рамениците, издишуваше и го изговори ова за сагата на неговиот долгогодишен ривал-ќе-игра-или-ќе-не-да: „Искрено, јас сум малку уморен од ситуацијата“.

„Отвореното првенство на Австралија е многу поважно од кој било играч“, рече Надал. „Ако тој игра, конечно, во ред. Ако не игра, Австралија опен ќе биде одличен Австралија опен, со или без него. Тоа е моја гледна точка.”

За разлика од Ѓоковиќ, Надал ги добива своите вакцини. Како и вкупно 97 од Топ 100 на АТП рангирањето и 96 од Топ 100 на ВТА рангирањето.

„Сето ова можеше да се избегне, како што сите ние го направивме, со вакцинирање, правење на сите работи што моравме да ги направиме за да дојдеме овде во Австралија“, рече двократната голема шампионка Гарбиње Мугуруза, 28-годишна од Шпанија која е носител број 3 на ќенскиот турнир. „Сите ги знаеја многу јасно правилата. Само треба да ги следите и тоа е тоа. Мислам дека не е толку тешко“.

Засега, носителот бр. 1 Ѓоковиќ треба да игра во понеделник на првиот ден од првиот голем турнир годинава, каде и тој и Надал би можеле да го освојат 21-от Грен слем трофеј за да ја скршат машката граница што моментално ја делат со Роџер Федерер.

Меѓутоа, пред тоа, Ѓоковиќ – и, се чини, сите други кои воопшто се интересираат за тенисот или за најновите случувања поврзани на некој начин со пандемијата – ќе чекаат да видат што ќе се случи на судското рочиште во недела за неговата жалба на второт одземање на визата од страна на австралиската влада.

Бранителката на титулата, наоми Осака, конечно се појави со широка весела насмевка (Фото: АП)

 

„Нема да лажам: тоа беше речиси на секој медиум во последните неколку недели. Привлече големо внимание. Многу луѓе очигледно зборуваат за тоа“, рече Стефанос Циципас, 23-годишник од Грција, кој е носител бр. 4 на Мелбурн Парк и беше второпласиран зад Ѓоковиќ на Отвореното првенство на Франција минатата година. „Затоа сум тука да зборувам за тенисот… Не се зборуваше доволно за тенисот во последните неколку недели, што е штета“.

Вообичаено, Австралија опен – познат како „Среќен слем“ – служи како еден вид славенички почеток на новата тениска сезона.

Играчите имаат шанса да се одморат, да ги наполнат батериите и да се подготват за време на вонсезоната. Некои се појавуваат со брчки во нивниот стил на игра. Некои пристигнуваат со нов тренер, желни да видат како ќе функционира врската.

„Се чувствува како да ни одзема нам конкурентите кои само сакаат да започнат. Ние сме само желни да излеземе и да се натпреваруваме. Отвореното првенство на Австралија е секогаш неверојатен настан, мојот домашен слем, мојот омилен турнир“, изјави 32. на ранг листата, Алекс де Минор, 22-годишен Австралиец. „На крајот на денот, тенисот е индивидуален спорт и сите сме тука во Австралија некое време, подготвувајќи се за овој турнир. Сите ние само сакаме да продолжиме со нашите работи“.

Приказните и областите на интриги имаат тенденција да бидат обилни во Мелбурн. Како што е, овој пат беше предодреден да биде малку поинаков, со оглед на впечатливите играчи кои отсуствуваат поради оваа или онаа причина, вклучувајќи ги Федерер, Серена Вилијамс и Венус Вилијамс.

Но, враќањето на Надал на слем турнирите за прв пат по поразот во полуфиналето од Ѓоковиќ во Париз во јуни е голема работа.

Така, исто така, е важно доаѓањето на шампионката на Австралија опен, Наоми Осака, со, како што вели, свеж изглед, откако направи две паузи за менталното здравје во 2021 година, вклучително и онаа што ја заврши нејзината сезона во септември.

Со оглед на искрените откритија на Осака за депресијата и анксиозноста, беше значајна саботата кога таа се насмеа целосно. Кога таа се пошегува со новинарите. Кога таа се појави удобно како што може да биде.

Како и Надал. Тој рече дека е воодушевен што се враќа на турнејата. Добро вежбаше. Тој ги спомна неговиот „позитивен став“ и „работен дух“.

Само кога темата беше Ѓоковиќ, Надал звучеше помалку од возбудено.

„Му посакувам се најдобро. Навистина го почитувам“, рече Надал, „дури и ако (не) се согласувам со многу работи што ги направи последните неколку недели. (АП)