Над 50 поранешни републикански функционери во националната безбедност на САД се собраа да го поддржат Бајден

ЛОС АНЏЕЛЕС – Повеќе од 50 републикански поранешни функционери за национална безбедност ќе го поддржат кандидатот за претседател на Демократската партија Џо Бајден во четврток, приклучувајќи се како една од неколкуте републикански организации кои се спротивставуваат на реизборот на претседателот Доналд Трамп.

Групата, наречена „Поранешни републикански службеници за национална безбедност за Бајден“, беше стартувана во август со 70 члена. Со новите поддршки тие ќе дојдат до речиси 130 лица кои јавно раскинале со републиканскиот претседател, вклучувајќи седуммина кои служеа под Трамп, велат луѓето запознати со акцијата.

Другите работеа како високи претставници во одбраната и безбедноста во администрациите на републиканските претседатели Роналд Реган, Џорџ Х.В. Буш и Џорџ В. Буш.

Пензионираниот генерал на армијата Стенли Мекристал, поранешен командант на американските трупи во Авганистан, исто така го поддржа Бајден во четвртокот за време на интервју за МСНБЦ.

Мекристал, кој поднесе оставка во 2010 година, откако текстот во „Ролингстоун“ го цитираше како дава неверојатни изјави за Бајден и други цивилни службеници, рече дека тој секогаш го почитувал Бајден и дека инцидентот е „повеќе чад отколку оган“.

„Ние мора да веруваме во нашите вредности. Мора да верувате дека вашиот врховен командант, на крајот на денот, е некој на кој можете да му верувате, а јас може да му верувам на Џо Бајден“, рече тој.

Меѓу 56-те нови луѓе во групата што го поддржуваат Бајден се и Грег Броуер, поранешен помошник-директор на ФБИ; Лари Фајфер, поранешен шеф на кабинетот на ЦИА; и Алден Мунсон, поранешен заменик-директор на Националното разузнавање.

Групата ќе започне да објавува реклами во весници на цела страница од четврток во седум конкурентни држави кои ќе ги одлучат изборите на 3 ноември: Пенсилванија, Мичиген, Висконсин, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Тексас, рече лице вклучено во акцијата.

Огласот го обвинува Трамп дека е неспособен да биде претседател и дека не успеал во Америка со неговиот одговор на пандемијата на корона вирусот, во која загинаа повеќе од 200.000 луѓе во САД и предизвика сериозен економски пад.

Групата, исто така, ќе објави ТВ-реклама за време на емисијата „Фокс и пријатели“, за која е познато дека Трамп ја гледа. Во рекламата се појавува Мајкл Лејтер, поранешен директор на Националниот центар за борба против тероризмот, кој го обвинува Трамп дека ги прави САД помалку безбедни заради непочитување на фактите, неговите критики кон американските разузнавачки служби и неговото понижување на американските сојузници.

Кампањата на Трамп ги опиша групите предводени од републиканците кои водат кампања за Бајден како незадоволни поранешни функционери „кои се обидуваат да го симнат правилно избраниот претседател на Соединетите Држави“. Трамп на Твитер минатата година ги нарече „Никогаш Трамп републиканците“ како „човечки ѓубриња“. (Ројтерс)