Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија


Повеќе од илјада аџии загинаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија, кој се одржа за време на летните горештини, покажуваат податоците на АФП објавени денеска, а повеќе од поголемиот дел од загинатите биле тајни аџии.

Арапски дипломат изјави за АФП во четвртокот дека се потврдени уште 58 смртни случаи меѓу египетските аџии, со што бројот на Египќаните кои починале на аџилак се искачи на 658.

Според него, 630 од нив немале официјална дозвола за аџилак, на кој годинава учествувале речиси 1,8 милиони луѓе. Десетина земји објавија дека загинале вкупно 1.081 аџии.

Што е аџилак?
Аџилакот е еден од петте столбови на исламот и секој муслиман кој може да си го дозволи е должен да ја исполни оваа верска должност барем еднаш во својот живот.

Ритуалите се изведувале за време на многу високи температури кои достигнале 51,8 степени Целзиусови во Мека.

Секоја година десетици илјади верници се обидуваат да учествуваат на аџилак без официјална дозвола, која се плаќа и се доделува според квоти, а која овозможува пристап до климатизирани простори.

На почетокот на јуни, саудиските власти објавија дека нивните безбедносни сили избркале повеќе од 300.000 нерегистрирани аџии од Мека, од кои 153.998 се странци кои влегле во земјата со туристички визи.

Се чини, сепак, голем број тајни аџии учествувале во ритуалите кои траеле неколку дена, почнувајќи од петокот.

Неименуван арапски дипломат рече дека жештината е главната причина за смртта кај египетските аџии.

Минатата година загинаа над 300 луѓе
Нови смртни случаи беа потврдени во четвртокот од Пакистан и Индонезија. Од 150.000 аџии, Пакистан потврди 58 смртни случаи, рече неименуваниот дипломат.

Индонезија, од која дојдоа 240.000 аџии, објави нов број на загинати од 183, наспроти 313 минатата година.

Смртта ја потврдија и Малезија, Индија, Јордан, Иран, Сенегал, Тунис, Судан и Ирачки Курдистан.

Саудиските власти објавија дека повеќе од 2.700 аџии добиле медицинска помош поради жештините само во неделата.

Минатата година беа потврдени повеќе од 300 смртни случаи за време на аџилакот, од кои повеќето Индонезијци.