На Трамп ќе му бидат земени отпечатоци и фотографиран како и секој криминалец

Судењето во вторник ќе биде во истата судница во која беше и посремотениот филмски могул Харви Вајнштајн. Се очекува Трамп да остане неколку часови во притвор


 

Поранешниот претседател Доналд Трамп се соочува со повеќе обвиненија за фалсификување деловни досиеја, вклучително и најмалку едно кривично дело, во обвинението изречено од големата порота на Менхетен, изјавија за Асошиетед прес две лица запознаени со ова прашање.

Тој ќе биде формално уапсен и изведен во вторник за неговиот случај за премолчени пари, со што ќе се постави сцената за историскиот, шокантен момент кога поранешен претседател е принуден да застане пред судија за да ја слушне кривичната пријава против него.

Обвинението остана запечатено, а конкретните обвиненија не беа веднаш познати, но деталите беа потврдени од луѓе кои зборуваа под услов да останат анонимни за да разговараат за информации кои се уште не се јавни.

Улиците пред судот каде што ќе се одвива судењето беа мирни во петокот во споредба со почетокот на неделата. Немаше големи демонстрации за или против Трамп, иако туристите застанаа да прават селфи.

Кога Трамп ќе се предаде, тој ќе биде заведен главно како и секој друг кој се соочува со обвиненија, фотографирање, земање отпечатоци и сѐ. Но, не се очекува тој да биде ставен во лисици; тој ќе има заштита на Тајната служба и речиси сигурно ќе биде ослободен истиот ден.

Во меѓувреме, правниот тим на Трамп ја подготвува неговата одбрана, додека обвинителот ја бранеше истрагата на големата порота која го испрати предметот кон судење. Конгресните републиканци, како и самиот Трамп, тврдат дека целата работа е политички мотивирана.

„Ве повикуваме да се воздржите од овие запаливи обвинувања, да го повлечете вашето барање за информации и да дозволите процесот на кривичната правда да продолжи без незаконско политичко мешање“, напиша окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, во петокот до тројца претседатели на комитетот на републиканскиот Дом.

Случајот ги фрла САД во непознати правни води, при што Трамп е првиот поранешен претседател кој некогаш се соочил со обвинение. И политичките импликации би можеле да бидат титански пред претседателските избори следната година. Трамп е во средината на трет пат да се кандидира за претседател и рече дека случајот против него може да им наштети на тие напори – иако неговата кампања веќе фуриозно собира пари со тоа што го наведува.

Кампањата на Трамп соопшти дека собрала 4-плус милиони долари во првите 24 часа по објавувањето на веста за обвинението.

Врвните републиканци, исто така, почнаа да ги собираат редовите околу него. Претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти вети дека ќе го користи конгресниот надзор за да го истражи Брег. Конгресмените Џејмс Комер, Џим Џордан и Брајан Стил, претседателите на комисијата на кои Браг им се обрати во своето писмо, побараа од канцеларијата на окружниот обвинител сведочење на големата порота, документи и копии од каква било комуникација со Министерството за правда.

Обвинението на Трамп дојде по истрагата на големата порота за премолчуваните пари платени за време на претседателската кампања во 2016 година за да се отстранат наводите за вонбрачна сексуална средба. Самото обвинение остана запечатено, како што е стандардно во Њујорк пред обвинението.

Истрагата ископала шестцифрени исплати на порно актерката Сторми Даниелс и поранешниот модел на „Плејбој“, Карен Мекдугал. И двајцата тврдат дека имале сексуални средби со оженетиот Трамп години пред тој да влезе во политиката. Тој негира дека има сексуални врски со која било жена.

Трамп, исто така, негираше какви било погрешни постапки кои вклучуваат плаќања и ја осуди истрагата како „измама“, „прогон“, неправда.

Адвокатот на Трамп, Џозеф Такопина, за време на ТВ интервју во петокот рече дека „многу агресивно“ ќе ја оспори правната валидност на обвинението на големата порота на Менхетен. Самиот Трамп, на својата платформа за социјални медиуми, го тренира својот гнев на нова цел, жалејќи се дека судијата очекува да го води случајот, Хуан Мануел Мерчан, „МЕ МРАЗИ“.

Поранешниот претседател се очекува да лета за Њујорк во понеделник и да остане во кулата Трамп во текот на ноќта пред неговото планирано судење во вторник.

Трамп ќе биде изведен во истата судница на Менхетен каде што неговата компанија беше судена и осудена за даночна измама во декември и каде се одржа судењето за силување на обесчестениот филмски магнат Харви Вајнштајн. Во петокот, претставници на Тајната служба и на њујоршката полиција ја обиколија судската зграда и разговараа за безбедносните планови.

Бидејќи ниту еден поранешен претседател никогаш не бил обвинет за кривично дело, нема правилник по кој ќе се третира обвинетиот. Ќе му бидат земени отпечатоци од прсти и ќе биде фотографиран, а инспекторите ќе ја завршат документацијата за апсење и ќе проверат дали има некакви извонредни кривични пријави или налози.

Целата таа активност ќе се одвива далеку од јавноста. Њујоршкиот закон го обесхрабрува објавувањето полисиките снимки. Помалку јасно е дали Трамп ќе се обиде самиот да ја објави сликата, од политички или други причини.

Откако ќе заврши заведувањето, поранешниот претседател ќе се појави пред судија на попладневно судење.

Дури и за обвинетите кои се предаваат, одговарањето на кривични пријави во Њујорк генерално повлекува најмалку неколкучасовен притвор додека се земаат отпечатоци, фотографирани и поминуваат низ други процедури.

Што се однесува до наводите, додека Трамп се кандидираше за претседател во 2016 година, неговите сојузници платија две жени да ги закопаат нивните обвинувања. Издавачот на таблоидот на супермаркетите National Enquirer ѝ плати на Мекдугал 150.000 долари за правата на нејзината приказна во договор со кој посредуваше поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен.

Откако самиот Коен ѝ плати на Даниелс 130.000 долари, компанијата на Трамп му ги врати, додаде бонуси и ги запиша исплатите како правни трошоци. (АП)