На НАСА ѝ треба нов план за испорака на примероци од карпи од Марс на Земјата


Мисијата да испорача примероци од карпи од Марс на Земјата за да се утврди дали тие содржат траги од минатиот живот се соочува со голема ревизија.

Американската вселенска агенција НАСА тврди дека сегашниот дизајн на мисијата не може да испорача примероци пред 2040 година, земајќи ги предвид постоечките средства, и дека 11 милијарди долари се потребни за постигнување на оваа цел не се навистина одржливи.

Затоа НАСА бара поевтини и побрзи идеи и се надева дека ќе има решение оваа година. Испораката на примероци од Марс се смета за најважен приоритет во истражувањето на планетата и така е со децении.


Исто како што астронаутите на Аполо донесоа примероци од Месечината назад на Земјата, револуционизирајќи го нашето разбирање за раната историја на Сончевиот систем, материјалите од Црвената планета веројатно ќе го променат нашето размислување за можноста за живот надвор од Земјата.

Сепак, сегашниот план за испорака на примероци од Марс едноставно не е реален во сегашната финансиска средина.

„Заклучокот е дека 11 милијарди долари се премногу, а испораката на примероци до 2040 година е неприфатливо долг рок“, рече администраторот на НАСА, Бил Нелсон. Поранешниот американски сенатор рече дека нема да дозволи другите научни мисии на агенцијата да бидат канибализирани со „проектот Марс“.

Програмата Mars Sample Return (MSR) е заедничка мисија помеѓу НАСА и Европската вселенска агенција (ESA). Во моментов, роверот Perseverance на НАСА собира и каталогизира примероци на Марс. Сепак, следната мисија што требаше да биде лансирана подоцна оваа деценија вклучуваше слетување ракета на Црвената планета. Откако примероците беа натоварени во ракетата, таа ќе лета на небото и ќе се сретне со вселенско летало од европско производство кое ќе ги „фати“ примероците и ќе се упати кон Земјата. Проценките велат дека околу 300 грама материјал од Марс би пристигнал во капсулата, која би слетала во Јута во 2033 година.

Но, независната ревизија минатиот септември откри недостатоци во начинот на кој беше имплементиран дизајнот на мисијата. Се сомневаше дека распоредот воопшто може да се реализира, па дури и да беше, цената веројатно се искачи на меѓу 8 и 11 милијарди долари.

НАСА не ја оспори проценката во својот одговор. Сегашната архитектура може да биде малку поедноставена, но за примероците да стигнат до Земјата пред 2040 година, потребен е нов пристап.

„Ги разгледуваме речиси секоја опција примероците да ги стигнеме таму порано и по пониска цена. Ова е дефинитивно амбициозна цел и ќе ни требаат иновативни опции за дизајн за да не остане никаков камен“, рече д-р Никола Фокс, директор на Дирекцијата на НАСА за наука.

Овие нови способности може да вклучуваат помала и поедноставна ракета, додаде таа. Таа за Би-Би-Си изјави дека Орбитерот за враќање на Земјата (ЕРО) на ESA ќе биде лансиран, но малку подоцна од првично планираното, веројатно во 2030 година.

НАСА останува фокусирана на MSR, но треба да се вклопи во буџет од 5 до 7 милијарди долари.

Роверот Perseverance моментално работи во широкиот езерски кратер, каде што се чини дека некогаш постоело големо езеро пред околу 3,8 милијарди години. Ова е многу ветувачко сценарио за постоење и зачувување на микробни организми. Роверот ископал и собирал карпи кои се чини дека биле наталожени на работ на езерото.