На кои хороскопски знаци ретроградниот Меркур им носи пари и среќа?


Првиот ретрограден Меркур во 2024 година е од 1 до 24 април, што значи – заострете ги нервите и ментално подгответе се за предизвиците што ќе ви претстојат. Сепак, се чини дека одредени хороскопски знаци ќе бидат миленици на судбината.

Од сите овие хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во април. Проверете дали сте меѓу нив.

Бик
ЉУБОВ: Слободниот Бик може да очекува средба или познанство на сосема неочекувано место како музеј, изложба или деловен настан. Датумот на кој треба да обрнете внимание е 15 април, особено ќе биде поволен за стекнување нови познанства. Зафатените Бикови треба да работат на изненадување за својот партнер, тоа ќе ја зајакне вашата врска и ќе донесе радост и за двајцата.

Кариера и финансии: Мај ќе биде особено добар период за вашите професионални достигнувања, особено околу 10 мај, кога е можно да остварите голема заработка. Размислете за понудите што ќе ви се појават помеѓу 20 и 25 мај, тие би можеле да ви вратат повеќекратно.

Здравје: Не ги занемарувајте превентивните лекарски прегледи, особено на почетокот на април. Почестете се со релаксирачки третмани како масажа или ароматерапија.

Рак
Љубов: Ѕвездите ќе бидат особено поволни за Раковите на 7 и 19 април кога се во прашање можностите за нова емотивна врска. Многу брзо, познанството може да се претвори во жешка романса. Зафатените Ракови може да работат на плановите за иднината заедно, а 13 мај е важен датум за нив.

Кариера и финансии: Ќе се забележи и вашата работа, а големи се шансите да добиете понуда за учество во некој вносен, перспективен проект, особено во периодот од 5 до 15 мај. Не пропуштајте ја шансата да се докажете. Очекувајте прилив на пари околу 20 април, а ова е и добар период за некои инвестиции.

Здравје: Внимавајте на психичката состојба кон крајот на април. Медитирајте или вежбајте за да постигнете внатрешна рамнотежа.

Скорпија
ЉУБОВ: Слободните Скорпии имаат можност да запознаат некој посебен на некој настан или за време на ноќно излегување, а особено добри датуми за тоа се 3 и 18 април. Зафатените Скорпии ќе уживаат во зајакнувањето на врската и интимноста со партнерот, а 14 мај е датум кој ќе ви донесе голема среќа на емотивен план.

Кариера и финансии: Кариерата ќе ви цвета, а предлог или понуда што ќе стигне до вас во наредниот период ќе ви даде дополнителни крилја. Можете да го очекувате во секое време, но 8 мај е најповолен ден. Подгответе се за неочекувани понуди и не плашете се да преземете одговорност. Пред вас е и финансиски успех, особено помеѓу 16 и 22 мај.

Здравје: Внимавајте на вашето тело, особено во средината на мај кога постои зголемен ризик од повреди. Пливањето и пилатес се добри видови на физичка активност за вас.

Водолија
ЉУБОВ: Водолиите би можеле да запознаат интересни луѓе на патување или на социјалните мрежи или воопшто на интернет, особено на 12 април и 2 мај. За оние кои се веќе во врска, 20 мај ќе биде важен датум и одличен ден за посветување на партнерот.

Кариера и финансии: На деловен план, 26 април ќе биде особено важен ден. Не плашете се од иновациите, прифатете ги, тоа ќе ви користи. Доколку се занимавате со стартапи или нови технологии, ќе имате многу успеси, особено во периодот помеѓу 17 и 24 мај.

Здравје: Важно е да не ги игнорирате сигналите на вашето тело. Ако се чувствувате уморни, дозволете си кратка пауза и вистински одмор.